Terapia psychologiczna - MeWell
  • Godziny otwarcia : Pon.- Pt. 9-19

MeWell Strefa Psychoterapii i Rozwoju Osobistego

Terapia psychologiczna

Terapia psychologiczna

Terapia psychologiczna2023-05-11T12:06:44+02:00

Terapia psychologiczna

Czym jest terapia psychologiczna? Czy tym samym co psychoterapia? Jakie są różnice? Formy pracy terapeutycznej są bardzo zróżnicowane i rozległe, nic więc dziwnego, że Pacjenci się w tym czasami gubią. Wyjaśnieniami i rozwiewamy najczęstsze wątpliwości na temat terapii psychologicznej.

Na czym polega terapia psychologiczna?

Terapia psychologiczna jest ogólnie mówiąc wsparciem w pracy nad problematycznymi zagadnieniami w życiu Pacjenta. Jeżeli Pacjent doświadcza trudności w poradzeniu sobie z lękiem, nie wie jak uporać się z prokrastynacją czy chciałby polepszyć swoją samoocenę to warto podjąć pracę z psychologiem. Może ona też być formą wsparcia w kryzysach życiowych czy trudnych momentach.

Dla kogo terapia psychologiczna?

Terapia psychologiczna może być przydatna dla większości z nas. Nie jest to bowiem pogłębiona praca nad emocjami, wydarzeniami z przeszłości czy schematami wyniesionymi z dzieciństwa. Jest to praca nad tym jak tu i teraz poradzić sobie ze swoimi zachowaniami i trudnościami. Jest to  także psychoedukacja o tym jak działają niektóre mechanizmy psychologiczne i jak odnoszą się do życia konkretnej osoby.

W jakich obszarach terapia psychologiczna może być pomocna?

W Poradni Psychoterapii MeWell posiadamy specjalistów psychoterapeutów i psychologów zajmujących się różnymi obszarami zdrowia psychicznego. W terapii psychologicznej, nasi psychologowie mogą pomóc w pracy nad m.in. :

Jak wygląda proces terapii psychologicznej oraz spotkanie z psychologiem?

Terapia psychologiczna rozpoczyna się od spotkania wstępnego, gdzie psycholog dokonuje początkowej diagnozy oraz proponuje najwłaściwszą według siebie formę pomocy dla danej osoby. Wówczas także najczęściej ustalane są cele terapii psychologicznej, by obie strony wiedziały nad czym pracują. Spotkanie z psychologiem polega zazwyczaj na rozmowie stacjonarnej lub online o tym, co dana osoba robi w życiu, jak wygląda jej praca, życie codzienne, relacje społeczne czy romantyczne.

Ile trwa terapia psychologiczna?

To ile trwa terapia psychologiczna zależy od bardzo wielu czynników – od tego co sprowadza Pacjenta do psychologa, od tego jak wygląda dotychczas jego życie i jakie ma mechanizmy radzenia sobie dotychczas ze swoimi zachowaniami. Bieżące wsparcie psychologiczne może się zamknąć w 2/3 sesjach, natomiast praca nad prokrastynacją czy impulsywnością może zająć nawet 15 sesji. Terapia psychologiczna zazwyczaj prowadzona jest metodami krótkoterminowymi.

Czym różni się terapia psychologiczna od psychoterapii?

Różnica między psychologiem a psychoterapeutą dla wielu osób wcale nie jest oczywista. Psycholog – może przeprowadzić diagnozę psychologiczną, zajmuje się wsparciem psychologicznym lub  interwencjami. Przeprowadza terapię psychologiczną ukierunkowaną na poradzeniem sobie z problemem tu i teraz. Psychoterapeuta – to odpowiedni specjalista, by pomóc Ci w razie cierpienia z powodu zaburzeń psychicznych lub innych problemów, które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie. Przeprowadza psychoterapię i towarzyszy w całym procesie pracy nad emocjami czy schematami wyniesionymi z dzieciństwa.

Nasi psychologowie prowadzący terapię psychologiczną osób dorosłych:

Paulina Pietrzak
Paulina PietrzakPsycholog
Prowadzi diagnostykę psychologiczną dorosłych, konsultacje psychologiczne specjalizując się w ADHD.
Przejdź do góry