Czy jestem w związku z osobą z borderline?

Wasza relacja przypomina emocjonalny rollercoaster? Masz często wrażenie, że nie rozumiesz skąd biorą się pewne zachowania Twojego partnera/-ki? Sprawdź, czy jesteś związana z osobą z borderline i co zrobić, aby Wasz związek był bardziej satysfakcjonujący.

Czym jest zaburzenie osobowości borderline?

Zacznijmy od najważniejszego – czym tak naprawdę jest borderline? To tak zwane pograniczne zaburzenie osobowości. Mówi się o niej także – osobowość chwiejna emocjonalnie. Charakteryzuje się m.in.:

– impulsywnymi zachowaniami,

– bardzo emocjonalnymi reakcjami,

–  intensywność w związku,

– osoby z borderline częściej cierpią też na depresję, stany lękowe oraz nadużywają substancji psychoaktywnych.

Do niedawna uważało się, że zaburzenie osobowości typu borderline dotyczy głównie kobiet, najnowsze badania pokazują jednak, że u mężczyzn występuje ono równie często. Skąd w ogóle bierze się zaburzenie osobowości borderline? Dużą rolę odgrywa tu genetyka. Badania dowodzą, że u osób, których rodzice mają taki typ osobowości, szansa jej rozwinięcia się jest aż pięciokrotnie wyższa. Osoby z osobowością borderline mają też zmienione obszary w mózgu odpowiedzialne za regulację emocji. Czasem zaburzenie osobowości typu borderline to też efekt wychowania. Szansa rozwinięcia się zaburzenia osobowości z pogranicza wzrasta u osób, których rodzice np. nadużywali alkoholu albo których matki były zdystansowane i nie okazywały emocji.

Czy jestem w związku z osobą z borderline?

Związek z partnerem lub partnerką z borderline nie jest łatwy. Jest pełen wzlotów i upadków oraz towarzyszy mu ciągła emocjonalna huśtawka. Takie problemy mogą występować jednak również w związkach z partnerami np. z osobowością narcystyczną. Jak rozpoznać czy to właśnie borderline? Poniżej znajdziesz opis zachowań typowych dla zaburzenia osobowości typu borderline.

 – Rozpaczliwy strach przed odrzuceniem. Twój partner często w swoich zachowaniach wykazuje się strachem przed porzuceniem. Może być ultra zazdrosny, kontrolujący, stosować szantaż emocjonalny.

 – Niestabilność w relacjach z innymi ludźmi. Twój partner może idealizować lub umniejszać innych ludzi, w tym Ciebie, jeśli nie spełniają jego oczekiwań albo gdy nie odpowiadają właściwie na jego emocje.

– Niestabilne poczucie własnej wartości i obrazu samego siebie. Idealizowanie samego siebie może przeplatać się z zaniżonym poczuciem własnej wartości.

  – Problem z kontrolą impulsów. Twój partner może często stosować używki, angażować się w ryzykowne zachowania seksualne, nadmierne wydawanie pieniędzy, hazard. Osoby z taką osobowością mogą być też niepohamowane, spontaniczne i często nie boją się ryzyka, wymieniają w swojej książce „Twój psychologiczny autoportret” John M.Oldham i Lois B.Morris.

 – Wahania nastrojów. Stany depresyjne czy lękowe, które trwają przez kilka dni, przeplatają się ze stanami euforycznymi czy nagłym entuzjazmem.

 – Bardzo częste, intensywne oraz nieadekwatne do sytuacji napady złości.

 – Zachowania paranoidalne. Twojemu partnerowi może wydawać się na przykład, że ktoś źle mu życzy lub chce go skrzywdzić.

 – Częste uczucie pustki lub znudzenia.

 Jeśli choć w kilku punktach ten opis jest zgodny z zachowaniem Twojego partnera, możliwe, że ma on  lub ona zaburzenie osobowości typu borderline.

W przypadku związku z osobą z borderline często występuje też cykliczność zachowań, czyli dobrze Ci znane wzloty i upadki w Waszej relacji. Podczas fazy wzlotu czujesz się bezpiecznie, jak najważniejsza i najulubieńsza osoba w życiu partnera. W tej fazie partner często Cię nawet idealizuje i skupia całą swoją uwagę na Tobie. Z czasem zmienia się to w fazę spadkową. Twój parter zaczyna wypominać Ci, że niewystarczająco angażujesz się w Waszą relację, że nie zależy Ci tak mocno, Twoje wady zaczynają mu przeszkadzać. Zaczyna się od Ciebie dystansować. Taka emocjonalna karuzela powtarza się w nieskończoność i obie fazy występują po sobie jak w sinusoidzie.

Zaburzenia osobowości borderline – jak budować związek?

Życie z osobą, która ma zaburzenia osobowości typu borderline zdecydowanie nie jest łatwe, ale nie jest niemożliwe. Aby zwiększyć Wasze szanse na szczęśliwy związek, oto co warto zrobić:

 – Zadbaj o siebie – to niezwykle ważny element relacji. Związek z osobowością z pogranicza bywa wyczerpujący, dlatego musisz zadbać o swoją równowagę w nim. Rób rzeczy, które Cię relaksują, sprawiają Ci przyjemność, szukaj oparcia w bliskich Ci osobach, a jeśli potrzebujesz silniejszego wsparcia, pomyśli o skonsultowaniu się z psychoterapeutą.

 – Ustal granice – partner z zaburzeniem borderline potrzebuje poczucia bezpieczeństwa w związku, tak samo mocno potrzebujesz go jednak Ty. Ustal, gdzie jest granica jego zachowań, na co może sobie pozwolić w Waszych relacjach, a na co zdecydowanie nie.

 – Skup się na komunikacji – a dokładniej na wyrażanych przez niego emocjach,
a nie samych słowach. Pograniczne zaburzenie osobowości często łączy się z poczuciem niezrozumienia, dlatego ważne jest, abyś wiedziała, co partner dokładnie czuje i przeżywa. Jasna, szczera komunikacja, zapobiegnie też pogłębianiu się problemów w Waszej relacji.

W przypadku zaburzenia osobowości borderline bardzo ważne w komunikacji są też:

 – empatia – na tyle, na ile potrafisz, postaraj się wspierać partnera w trudnych dla niego emocjonalnie momentach,

  – spokój – postaraj się go zachować w gorączkowych momentach i nie dawaj się wplątywać w emocjonalne przepychanki czy załamania partnera,

 – zasugeruj terapię – w przypadku zaburzenia osobowości typu borderline bardzo pomocna jest terapia. Warto zasugerować ją partnerowi zwłaszcza, że w przeciwieństwie do wielu innych zaburzeń osobowości, na przykład narcyzmu, osoby z borderline często chętnie poddają się terapii. Gdy zaburzeniom borderline towarzyszą stany depresyjne czy lękowe, konieczna może być też farmakoterapia.

Buduj zaufanie – badania opublikowane w magazynie „Frontiers in Psychology” dowodzą, że osoby z borderline mają problem z zaufaniem innym i często spodziewają się niesprawiedliwego traktowania ze strony partnera. Może być to związane z relacjami z dzieciństwa, gdy rodzice czegoś wymagali od dziecka, ale nie dawali w zamian. Osoba z borderline musi czuć się bezpiecznie w związku i wiedzieć, że może na Ciebie liczyć.

Borderline to nie wyrok! Musicie tylko oboje włożyć w Wasz związek trochę pracy, aby stał się dla Was pełniejszy i bardziej satysfakcjonujący. Osoby z borderline mają wiele do zaoferowania – to zazwyczaj inteligentne, pełne pasji i ciekawe osobowości. Choć relacja z nimi nie należy do najłatwiejszych to inspirujące doświadczenie. Pamiętaj, że za każdym nieadekwatnym lub raniącym Ciebie zachowaniem Twojego partnera, może kryć się lęk i szereg trudnych emocji.

Udostępnij ten artykuł!

Zapisz się do naszego newslettera!

    Chcę otrzymywać Newsletter Mewell i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MeWell zgodnie z jego Polityką Prywatności dla celów jego wysyłki.