Czy można i należy wybaczyć zdradę i jak najlepiej to zrobić? Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące zdrady.

Czym jest zdrada?

 Zdrada to nie tylko seks poza związkiem. To też zaangażowanie emocjonalne w relację z inną osobą, czy z pozoru niewinne, ale długotrwałe flirtowanie, a nawet wymienianie smsów.

Zdradą jest nawiązanie z kimś intymnej relacji, niekoniecznie fizycznej. O ile sama myśl o tym, że Twój partner mógłby uprawiać seks z inną osobą wywołuje u Ciebie ciarki, to tak naprawdę zdrada emocjonalna czasem może być trudniejsza do wybaczenia. Seks partnera lub partnerki z inną osobą mógł być imprezowym błędem, jednorazową pomyłką, czymś zupełnie dla niego lub niej nieistotnym. Zdrada emocjonalna, która trwa często miesiącami czy latami, dla niektórych osób może być trudniejsza do zaakceptowania i wybaczenia.

Istnieje jednak też trzeci rodzaj zdrady, który przybrał na sile w dobie social mediów – mikrozdrada. Można podpiąć pod nią naprawdę wiele rzeczy. Od wymieniania smsów z inną osobą, przez założenie konta na Tinderze, żeby „tylko zobaczyć, jakie są opcje”, aż po flirtowanie z kimś na pracowniczym kanale online.

Czy masz prawo czuć zazdrość, gdy nakryjesz swoją drugą połówkę na pisaniu na Messengerze z inną osobą? Czy pisanie z kimś to zdrada? Tak, jak najbardziej. Ponieważ mikrozdrada zazwyczaj jednak tylko lekko wykracza poza akceptowalne granice związku, dlatego to, co dla jednej osoby może być nie akceptowalnym zachowaniem u partnera, dla innej nie stanowić żadnego problemu.

O zdradzie mówimy generalnie wtedy, gdy nasz partner angażuje się w bliską relację z kimś trzecim i trzyma to przed nami w sekrecie. Gdy zamiast pozostawiać fantazje dotyczące innych osób (które wszyscy czasem miewamy) w sferze marzeń, wprowadza je w życie.

Zdrada – czy zawsze oznacza koniec związku?

Według badań przeprowadzonych w lutym 2020 roku przez IBZS (Instytut Badań Zmian Społecznych) tylko 30 procent Polaków wybaczyłoby zdradę.[1] Co piąty rozwód w Polsce ma też miejsce właśnie z powodu zdrady.[2]

Zdrada męża, żony czy partnera często oznacza więc koniec związku, ale nie zawsze musi. Tak naprawdę na to, jak zareagujesz na zdradę partnera, wpływa wiele czynników:

  • to, jak długo Twój partner zdradzał
  • czy to był jednorazowy przypadek czy romans trwający latami
  • czy zdradził Cię raz, czy wielokrotnie z różnymi osobami
  • w jaki sposób dowiedziałeś lub dowiedziałaś się o zdradzie
  • czy czujesz, że zaniedbywałeś lub zaniedbywałaś partnera
  • jak Twój partner zareagował na wykrycie zdrady, czy ma wyrzuty sumienia po zdradzie

W dzisiejszych czasach często dużo trudniej jest wybaczyć zdradę przez sposób, w jaki jest ona wykrywana. To już nie podejrzany zapach damskich perfum na ubraniu partnera, ale często smsy z graficznym opisem jego relacji seksualnej z inną osobą, które ciężko jest wymazać z pamięci.

Zawsze w głowie pojawia się też pytanie – czy on lub ona zrobi to ponownie? Czy mogę mu lub jej zaufać? To oczywiście również jest uzależnione od wielu czynników.

Wpływają na to na przykład Twoje przeżycia z przeszłości. Jeśli ktoś już wcześniej Cię zdradził, albo w dzieciństwie jedno z Twoich rodziców zdradzało lub zostawiło drugie dla tej trzeciej osoby, wybaczenie zdrady może być dla Ciebie praktycznie niemożliwe. Zaufanie drugiej osobie jest dla Ciebie trudnym procesem i zdrada kładzie zazwyczaj kres związkowi.

Czasem partner może zdradzić, bo Wasz związek przeżywa kryzys lub od dawna, nie dzieje się w nim najlepiej. Zdrada w związku może być wynikiem poczucia osamotnienia partnera w związku, frustracji seksualnej, problemów w komunikacji między Wami, obojętnością w związku, trwającym latami utajonym konfliktem.

Wtedy zdrada może okazać się paradoksalnie czymś pozytywnym, zapalnikiem do wypowiedzenia na głos ukrywanych latami problemów i ich przepracowania. Ciężko zrobić to jednak tylko we dwójkę, dlatego konieczna będzie terapia dla par.

Czasem zdrada może być jednak wynikiem niedojrzałości partnera, jego problemów z zaangażowaniem się czy podejmowaniem zobowiązań. Wtedy ryzyko, że zdradzi ponownie, jest dużo większe. Jedyną szansą, żeby stał się dla Ciebie równowartościowym partnerem, któremu możesz zaufać, jest przepracowanie przez niego problemów na psychoterapii indywidualnej.

Jak żyć po zdradzie? Sposoby poradzenia sobie ze zdradą

 Niezwykle istotnym krokiem do poradzenia sobie ze zdradą jest danie sobie przyzwolenia na przeżywanie wszelkiego wachlarzu emocji. Tak, zapewne czujesz gniew na partnera, może nawet wstręt, bezsilność, czy przerażenie, że najbliższa Ci osoba nagle stała się kimś całkowicie obcym. Są to naturalne emocje, na które musisz sobie pozwolić, natomiast nie mogą one zadomowić się w Tobie na lata.

Wybaczyć zdradę czy nie? Wybaczenie i pogodzenie się ze zdradą to nie to samo. Pozorne wybaczenie partnerowi, a następnie odgrywanie się na nim, próby upokarzania go na każdym kroku, wypominanie zdrady latami, stosowanie jej jako karty przetargowej, szantaż emocjonalny, nie zaprowadzą Was w żadne dobre miejsce. Taki związek lepiej zakończyć albo spróbować pogodzić się ze zdradą na terapii par lub małżeństw. Przekonasz się na niej, czy jesteś w ogóle w stanie to zrobić.

Zdrada często zmusza do zastanowienia się nad kondycją związku i uświadomienia sobie, jaki on naprawdę jest. Nie każdy związek można uratować i nie każdy warto próbować ratować za każdą cenę. Czasem zdrada jest kropką nad i związku, który i tak zmierzał ku końcowi. Czasem obnaża jednak jego ukryte problemy i przez to go nadweręża, ale nie musi zniszczyć. Dzięki niej możecie odbudować go w nowej i silniejszej formie, jeśli obojgu zależy Wam na byciu razem. Bardzo ważne jest jednak wówczas szczere rozmawianie z partnerem. Zarówno w czterech ścianach, jak też na terapii dla par i małżeństw.

[1] http://zmianyspoleczne.pl/wp-content/uploads/2020/02/Raport_IBZS_Jak_zdradzaja_Polacy_2020.pdf

[2] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_007_19.PDF

Udostępnij ten artykuł!

Zapisz się do naszego newslettera!

    Chcę otrzymywać Newsletter Mewell i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MeWell zgodnie z jego Polityką Prywatności dla celów jego wysyłki.