Jesteś w związku z narcyzem lub masz podejrzenie, że właśnie zaczynasz się z nim spotykać? Sprawdź, jak rozpoznać narcyza i jak mieć z nim udany związek.
Czy mój partner jest narcyzem?
Masz wrażenie, że Twój partner lub partnerka są skupieni tylko na sobie? A gdy coś idzie nie po ich myśli, łatwo się irytują? Czy te cechy świadczą o tym, że masz do czynienia z narcyzem? Niekoniecznie. Tak naprawdę narcyzi stanowią tylko 1 procent ludzkości, z czego aż 75% z nich to mężczyźni.
Szansa, że zwiążesz się z narcyzem nie jest więc wcale taka duża. Aby rozwiać wątpliwości, sprawdź, czy poniższe podpunkty opisują Twojego partnera lub partnerkę. Jeśli choć połowa z nich się zgadza, prawdopodobnie masz do czynienia z osobowością narcystyczną i traf chciał, że tworzysz związek z narcyzem.
Narcyz – cechy osobowości narcystycznej
- poczucie wyższości – osoba, która je posiada, uważa że rzeczy w życiu po prostu jej się należą
- brak empatii
- manipulatorskie zachowanie – narcyz często manipuluje, aby osiągnąć pożądany cel
- potrzeba kontroli – osobowości narcystyczne często chcą kontrolować wszystkie aspekty życia swojego partnera
- potrzeba bycia podziwianym lub podziwianą
- skupienie na własnych potrzebach i niedostrzeganie potrzeb innych
- wyższy niż standardowo poziom agresji
- problem z przyjmowaniem krytyki
- częste odczuwanie zazdrości
- nadmierna drażliwość
Narcyzm – skąd się bierze?
Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości. Ma ono przeważnie swój początek w dzieciństwie. Może być wywołane niedostateczną uwagą rodziców lub wręcz przeciwnie, tą nadmierną. Nadopiekuńczy rodzic wywołuje w dziecku poczucie, że jest ono wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i „specjalne”.
Często rodzic może być też zbyt wymagający i nie akceptować dziecka takim, jakim ono jest. Mechanizm obronny w tym wypadku inicjuje kompleks wyjątkowości.
Odmian i „kolorów” narcyzmu jest wiele, najbardziej wyróżniają się jednak dwa.
Pierwszy typ narcyza to typ „Boga”, który ma manię wielkości. To nadmiernie pewna siebie, przebojowa, wręcz agresywna osoba, która dosłownie widzi siebie jak Boga. Jest najlepsza i zawsze ma rację, musi być ciągle w centrum uwagi.
Drugi, często spotykany typ, to „nadwrażliwy narcyz”. Pod przykrywką wyjątkowości, kryje się zaniżone poczucie wartości. Taki narcyz uważa, że wiele mu się należy, ale łatwo go też zranić i podkopać jego poczucie własnej wartości krytyką. Wszystko odbiera bardzo osobiście, łatwo się złości lub smuci. Bywa mściwy i zawistny.
Związek z narcyzem – czy macie szansę?
Jeśli powyższe punkty dokładnie opisują Twojego partnera lub partnerkę, już wiesz, że masz do czynienia z narcyzem. Skoro czytasz ten tekst, prawdopodobnie masz też problem z jej lub jego zachowaniem. I być może zadajesz sobie pytanie, czy związek z narcyzem ma przyszłość.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak zostało wspomniane już wcześniej, osobowość narcystyczna ma wiele odcieni. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, który jest całkowicie skupiony na sobie, agresywny, kontrolujący i toksyczny, taki związek może Cię wyniszczyć i być może lepiej byłoby go zakończyć.
Czasem jednak zalety partnera mogą przeważać nad wadami, wynikającymi z jego osobowości narcystycznej.
Zastanów się więc na początek, dlaczego się z nim związałeś lub związałaś? Co lubisz lub cenisz w tej osobie? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, warto skonsultować się z psychologiem. Być może masz podświadomy pociąg do osobowości narcystycznych i nieprzystępnych, który wymaga głębszej analizy.
Zastanów się też, jak czujesz się bez tej osoby. Czy tęsknisz za nią, gdy jesteście osobno, czy może czujesz pewien rodzaj ulgi? Czy masz dość chodzenia na paluszkach wokół swojego partnera, bo boisz się, że go rozdrażnisz? Czy masz obniżony nastrój i czujesz, że Twoje potrzeby nie są spełniane? Czy od czasu rozpoczęcia związku czujesz, że Twoje życie zmieniło się na lepsze czy na gorsze?
Odpowiedzi na te pytania mogą okazać się bardzo pomocne w analizie Twojego związku z narcyzem i podjęciu decyzji, co z nim dalej zrobić.
Związek z narcyzem – jak okiełznać partnera?
Na początek warto zaznaczyć, że bardzo ciężko jest nakłonić narcyza do jakichkolwiek zmian oraz pracy nad sobą. Nie jest to jednak niemożliwe. W związku z narcyzem ważna jest jednak też Twoja praca nad własnym podejściem do siebie w tej relacji. Oto, co warto zrobić.
Nie oczekuj nierealnego
Będąc w relacji z narcyzem musisz wiedzieć, na co się dokładnie piszesz. Nie możesz liczyć na to, że osoba tak mocno skupiona na sobie, nagle stanie się najbardziej czułym i troskliwym partnerem na świecie. Z badań opublikowanych w magazynie naukowym PLOS ONE wynika, że narcyzi generalnie są w związkach mniej czuli i ciepli. Dlatego decydując się na związek z narcyzem, musisz zaakceptować te różnice.
Ustal granice
Narcyz ma tendencję do skupiania całej uwagi na sobie i zapominaniu o potrzebach drugiej osoby. Do tego często reaguje wybuchowo czy zbyt emocjonalnie w sytuacjach, które go ranią czy złoszczą. W tych sytuacjach musisz ustawić granice. Nie pozwalaj na napady złości. Gdy nastąpią, powiedz na przykład, że kończysz rozmowę i wychodzisz z pokoju. Rozmawiaj o tym, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie.
Komunikuj swoje potrzeby
Informuj partnera o swoich potrzebach i nakłaniaj, aby przynajmniej w pewnym stopniu były spełniane.
Wykaż empatię
Będąc w związku z narcyzem musisz wykazać się większą wyrozumiałością i cierpliwością. Zrozum, że problemy narcyza są w nim głęboko zakorzenione i często on także przez nie cierpi. Potrzeba kontroli, ciągłej adoracji, problem z krytyką mogą powodować duży dyskomfort w życiu narcyza. Zrozumienie tego może ułatwić Ci relację z nim.
Terapia w związku z narcyzem
Jeśli nie do końca potrafisz samodzielnie wprowadzić zmiany w związku z narcyzem, warto zasięgnąć porady psychoterapeuty. W idealnej sytuacji powinniście wybrać się oboje na terapię par.
Nie zawsze można jednak nakłonić do tego narcyza. Indywidualna psychoterapia pozwoli Ci jednak też lepiej zrozumieć swoje potrzeby, ustalić, czy chcesz kontynuować związek z narcyzem i znaleźć sposoby na jego usprawnienie.