• Godziny otwarcia : Poniedziałek-Piątek 8-21

Leczenie depresji

Leczenie depresji

Leczenie depresji2021-10-04T12:45:50+02:00

Depresja może dotknąć każdego

Według statystyk WHO na depresję cierpi ponad 350 mln ludzi na świecie. W Polsce prawie 1,5 mln osób. To niemal tyle, ilu mieszkańców ma Warszawa – największe polskie miasto.

Naukowcy przewidują, że do 2030 r. depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie. Już teraz mówi się, że prawie każdy z nas miał przynajmniej raz do czynienia z objawami łagodnej formy depresji. Depresja obniża jakość życia i powoduje cierpienie, a także zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby i utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie oraz w pracy. Mimo że jest ona coraz powszechniejszą chorobą, znane są skuteczne metody leczenia depresji.

Choć to normalne, że na trudną sytuację reagujesz smutkiem, lękiem bądź zniechęceniem, to jeśli Twój brak chęci do życia, bierność i zmiana postrzegania siebie utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, nie lekceważ swojego stanu. W takiej sytuacji zgłoś się do psychoterapeuty lub psychiatry, ponieważ Twoje złe samopoczucie może być objawem depresji.

Czy mam depresję? Zrób test na depresję!

Wypełnij Test Becka (tzw. test na depresję), który służy do wstępnego diagnozowania zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, czy cierpisz na depresję, o jakim natężeniu oraz czy powinieneś/-aś zgłosić się do specjalisty na leczenie depresji.

Objawy depresji

Objawy depresji dzielimy na 4 grupy:

 1. Zaburzenia nastroju:
  1. Przewlekły wewnętrzny niepokój
  2. Uczucie pustki
  3. Utarta zdolności do radowania się z życia
 2. Zaburzenia poznawcze:
  1. Osłabienie koncentracji uwagi
  2. Niska samoocena
  3. Pesymizm, patrzenie w przyszłość w czarnych barwach
  4. Myśli i czyny samobójcze
 3. Zaburzenia motywacji:
  1. Utrata energii życiowej
  2. Problem z motywowaniem się do wyjścia do pracy, do znajomych/rodziny
 4. Zaburzenia fizyczne (somatyczne):
  1. pogorszenie kondycji fizycznej
  2. utrata apetytu
  3. zaburzenia snu
  4. spadek libido
  5. spadek odporności

Depresja – leczenie

Depresję leczy się dwutorowo, łącząc ze sobą farmakologię (leki antydepresyjne dobrane przez psychiatrę) z psychoterapią. Skuteczne leczenie depresji wymaga ustalonego planu, który składa się z trzech etapów. Leczenie depresji należy zacząć przede wszystkim od rozpoznania choroby i ustalenia jej formy zaawansowania.

Psychoterapia depresji – skuteczna metoda leczenia

Wiele osób miewa epizody depresyjne, czyli pojedyncze, przynajmniej dwutygodniowe okresy choroby, które jednak mogą mieć różne stopnie nasilenia. U ponad połowy osób, w których życiu wystąpił epizod depresji, pojawi się nawrót – mówimy wtedy o zaburzeniach depresyjnych nawracających. Aktualnie znamy wiele skutecznych metod leczenia i pomocy osobom z depresją – odpowiednia psychoterapia depresji jest najlepszą szansą na całkowite wyleczenie.

Etapy leczenia depresji

Zastanawiasz się, na czym polega terapia depresji? Przede wszystkim składa się ona z kilku etapów.

Etap 1: Leczenie ostrej depresji

Celem jest zmniejszenie objawów depresji. Na tym etapie stosowane są różne techniki pomagające znaleźć przyczyny depresji.

Etap 2: Leczenie podtrzymujące

To etap uzyskania fazy stabilizacji choroby. Pacjenci uczą się różnych technik regulacji emocji oraz zmiany swojego sposobu myślenia.

Etap 3: Zapobieganie nawrotom

Celem tego etapu jest nauka rozpoznawania symptomów, które mogą świadczyć o tym, że nasze zachowanie ulega niepokojącej zmianie.

Leczenie depresji w Poradni Psychoterapii MeWell – Warszawa, Żoliborz

W poradni psychologicznej MeWell w Warszawie znajdziesz zrozumienie i troskliwą opiekę podczas procesu wychodzenia z depresji. Nasi psychoterapeuci mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej choroby i wiedzą jak skutecznie pomóc Ci z niej wyjść.

Depresja – leczenie w Poradni Psychoterapii MeWell Warszawa jest przeprowadzane w formie terapii indywidualnej, jednak psychoterapeuta może zaproponować Ci za Twoją zgodą leczenie depresji w ramach terapii dla par lub rodzin. Terapia depresji będzie skuteczna, jeśli zostanie ustalony plan terapeutyczny. Leczenie depresji jest z reguły skuteczne – u większości pacjentów dochodzi do remisji objawów.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy depresji, umów się na wizytę do Poradni Psychoterapii i Rozwoju Osobistego MeWell w Warszawie. Jesteśmy tu po to, aby wesprzeć Cię w drodze do odzyskania zdrowia i ukojenia swojego cierpienia.

Nasi psychoterapeuci specjalizujący się w leczeniu depresji

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, założycielka MeWell
Pracuje w nurcie psychoterapii integratywnej. Jest stałym gościem w mediach, autorką m.in. podcastów i artykułów. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par, wiedzę na ten temat przekazuje na swoim profilu na Instagramie @sylwiamiller.pl
Marta Bereza
Marta BerezaPsycholog, psychoterapeutka, liderka Grup Balinta
Prowadzi terapie w nurcie psychoterapii integratywnej. Prowadzi psychoterapię indywidualną młodzieży (od 12 r.ż.), psychoterapię osób dorosłych oraz terapię dla par i małżeństw.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy psychoterapeuty bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsychoterapeutka, coach
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt

Chcesz wiedzieć więcej o depresji? Przeczytaj nasz blog!

Przejdź do góry