Miłość emocjonalna – czym jest uzależnienie od osoby?

Uczucie miłości jest jednym z najpiękniejszych, jakie doświadczamy. Czy można uzależnić się od tak wspaniałego uczucia? Tak. Jednak osoba, która kocha za bardzo, myli miłość z uzależnieniem od drugiej osoby.

Zastanów się, jakie uczucia towarzyszą Ci w relacji z bliską Ci osobą. Czy jest to ciągły strach, że ta relacja kiedyś się skończy? Czy obsesyjnie starasz się zaspokoić wszystkie potrzeby swojego partnera, byle dać mu poczucie szczęścia?

A może to Ty pozostajesz w relacji, w której czujesz, że druga osoba poświęca się dla Ciebie bardziej niż to potrzebne?

Uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, np. od partnera, może być powodem cierpienia obu stron. W sytuacji, w której masz poczucie, że tkwisz w toksycznej relacji, rozważ wizytę u specjalisty. Psychoterapia pomoże Ci w budowaniu świadomej relacji z drugą osobą.

Uzależnienie emocjonalne – na czym polega toksyczna relacja?

Uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, które często nazywane jest także toksyczną relacją lub toksycznym związkiem, rodzi się na bazie lęku przed samotnością, bądź kłopotów w zbudowaniu “zdrowego” opartego na szczerości związku.

Mówimy wtedy o podporządkowaniu każdego elementu swojego życia na utrzymaniu relacji z drugą osobą. Im proces choroby, jaką jest uzależnienie emocjonalne, jest bardziej zaawansowany, tym uzależniony jest w stanie posunąć się dalej, aby nie utracić obiektu miłości. Toksyczna relacja nie ma ceny, której nie warto za nią zapłacić.

Erich Fromm stawiał tezę, że pragnienie zjednoczenia z drugim człowiekiem jest najpotężniejszym dążeniem ludzi. Jest ono najbardziej podstawową namiętnością, jest siłą cementującą cały rodzaj ludzki, klan, rodzinę, społeczeństwo.

Czym charakteryzuje się osoba uzależniona emocjonalnie od partnera?

Wyróżniamy trzy elementy charakterystyczne dla uzależnienia emocjonalnego:

  • upojenie – wprowadzenie organizmu w stan euforii poprzez bliskość z osobą będącą obiektem „uczucia”
  • potrzeba zwiększenia dawki – zwiększenie częstotliwości kontaktów z parterem, aż do uczucia, w którym osoba uzależniona chce mieć partnera tylko dla siebie na wyłączność
  • utrata samoświadomości – utrata własnego ja, całkowite podporządkowanie się swojemu obiektowi miłości

Leczenie uzależnienia emocjonalnego

Warto zaznaczyć, że uzależnienie emocjonalne nie musi dotyczyć wyłącznie związku z partnerem. Może także dotyczyć więzi z przyjacielem lub relacji rodzic – dziecko. W każdym przypadku podstawą leczenia toksycznej relacji jest zidentyfikowanie problemu i uświadomienie sobie, że zależność, w której pozostajemy, jest toksyczna.

Pomoc psychologiczna w takich przypadkach polega na znalezieniu sposobu na uniezależnienie się od drugiej osoby. Bardzo ważne jest zbudowanie pewności siebie i zrozumienie własnych uczuć.

Leczenie uzależnienia od drugiej osoby w Poradni Psychoterapii MeWell

W poradni psychologicznej MeWell w Warszawie znajdziesz psychoterapeutów specjalizujących się w leczeniu uzależnień emocjonalnych.

Umów się na wizytę do Poradni Psychoterapii i Strefy Rozwoju Osobistego MeWell na warszawskim Żoliborzu. Nasi psychoterapeuci dobiorą odpowiednie leczenie, by pomóc Ci nawiązać zdrową relację z bliską Ci osobą.

Nasi psychoterapeuci specjalizujący się w leczeniu uzależnień emocjonalnych

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell
Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.
Anna Niziołek
Anna NiziołekPsychoterapeuta rodzinny, psycholog
Pracuje w nurcie systemowym. Prowadzi terapię par i małżeństw, terapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Małgorzata Kaczmarek
Małgorzata KaczmarekPsychoterapeutka, psycholog
Certyfikowana psychoterapeutka poznawczo – behawioralna. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych.
Anna Skobiej
Anna SkobiejPsychoterapeutka, psycholog
Psycholog, specjalistka terapii uzależnień i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Prowadzi terapię par i małżeństw oraz terapię indywidualną.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsychoterapeutka, psycholog
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt. Na sesjach szczególną wagę przywiązuje do stworzenia atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 17 r.ż. oraz terapię par.
Justyna Morawska - Lenartowicz
Justyna Morawska - LenartowiczPsychoterapeutka, psycholog
W trakcie 4-letniego szkoły psychoterapii. Pracuje z osobami indywidualnymi oraz z parami w nurcie poznawczo – behawioralnym.
Jakub Kozak
Jakub Kozak Psychoterapeuta, psycholog
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w formie stacjonarnej.
Ewa Roszak
Ewa RoszakPsychoterapeutka, psycholog
Psycholog, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym (w trakcie
certyfikacji). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz par.
Karolina Werblińska-Roczeń
Karolina Werblińska-RoczeńPsychoterapeutka, psycholog dorosłych oraz dzieci i młodzieży
Psycholog dzieci i młodzieży oraz psychoterapeutka pracująca w nurcie integracyjnym (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz terapie dzieci i młodzieży. Zajmuje także diagnozą psychologiczną dzieci i młodzieży.
Jakub Kłoszewski
Jakub KłoszewskiPsycholog, psychoterapeuta
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych.
Dariusz Dragon
Dariusz DragonPsycholog, psychoterapeuta
W trakcie 4-letniej szkoły psychoterapii. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Marta Jaroszewicz
Marta JaroszewiczPsychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie szkolenia.
W MeWell prowadzi psychoterapię osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż. Pracuje także z rodzicami podczas konsultacji wychowawczych.

Zuzanna Goetz-Kundera
Zuzanna Goetz-KunderaPsychoterapeutka humanistyczno - doświadczeniowa, lekarz psychiatra
Psychoterapeutka humanistyczno – doświadczeniowa w trakcie szkolenia.
Lekarz rezydent na Oddziale Psychiatrycznym w Szpitalu Bielańskim.
W MeWell prowadzi psychoterapię osób dorosłych stacjonarnie.