Miłość emocjonalna – czym jest uzależnienie od osoby?
Uczucie miłości jest jednym z najpiękniejszych, jakie doświadczamy. Czy można uzależnić się od tak wspaniałego uczucia? Tak. Jednak osoba, która kocha za bardzo, myli miłość z uzależnieniem od drugiej osoby.
Zastanów się, jakie uczucia towarzyszą Ci w relacji z bliską Ci osobą. Czy jest to ciągły strach, że ta relacja kiedyś się skończy? Czy obsesyjnie starasz się zaspokoić wszystkie potrzeby swojego partnera, byle dać mu poczucie szczęścia?
A może to Ty pozostajesz w relacji, w której czujesz, że druga osoba poświęca się dla Ciebie bardziej niż to potrzebne?
Uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, np. od partnera, może być powodem cierpienia obu stron. W sytuacji, w której masz poczucie, że tkwisz w toksycznej relacji, rozważ wizytę u specjalisty. Psychoterapia pomoże Ci w budowaniu świadomej relacji z drugą osobą.
Uzależnienie emocjonalne – na czym polega toksyczna relacja?
Uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, które często nazywane jest także toksyczną relacją lub toksycznym związkiem, rodzi się na bazie lęku przed samotnością, bądź kłopotów w zbudowaniu “zdrowego” opartego na szczerości związku.
Mówimy wtedy o podporządkowaniu każdego elementu swojego życia na utrzymaniu relacji z drugą osobą. Im proces choroby, jaką jest uzależnienie emocjonalne, jest bardziej zaawansowany, tym uzależniony jest w stanie posunąć się dalej, aby nie utracić obiektu miłości. Toksyczna relacja nie ma ceny, której nie warto za nią zapłacić.
Erich Fromm stawiał tezę, że pragnienie zjednoczenia z drugim człowiekiem jest najpotężniejszym dążeniem ludzi. Jest ono najbardziej podstawową namiętnością, jest siłą cementującą cały rodzaj ludzki, klan, rodzinę, społeczeństwo.
Czym charakteryzuje się osoba uzależniona emocjonalnie od partnera?
Wyróżniamy trzy elementy charakterystyczne dla uzależnienia emocjonalnego:
- upojenie – wprowadzenie organizmu w stan euforii poprzez bliskość z osobą będącą obiektem „uczucia”
- potrzeba zwiększenia dawki – zwiększenie częstotliwości kontaktów z parterem, aż do uczucia, w którym osoba uzależniona chce mieć partnera tylko dla siebie na wyłączność
- utrata samoświadomości – utrata własnego ja, całkowite podporządkowanie się swojemu obiektowi miłości
Leczenie uzależnienia emocjonalnego
Warto zaznaczyć, że uzależnienie emocjonalne nie musi dotyczyć wyłącznie związku z partnerem. Może także dotyczyć więzi z przyjacielem lub relacji rodzic – dziecko. W każdym przypadku podstawą leczenia toksycznej relacji jest zidentyfikowanie problemu i uświadomienie sobie, że zależność, w której pozostajemy, jest toksyczna.
Pomoc psychologiczna w takich przypadkach polega na znalezieniu sposobu na uniezależnienie się od drugiej osoby. Bardzo ważne jest zbudowanie pewności siebie i zrozumienie własnych uczuć.
Leczenie uzależnienia od drugiej osoby w Poradni Psychoterapii MeWell
W poradni psychologicznej MeWell w Warszawie znajdziesz psychoterapeutów specjalizujących się w leczeniu uzależnień emocjonalnych.
Umów się na wizytę do Poradni Psychoterapii i Strefy Rozwoju Osobistego MeWell na warszawskim Żoliborzu. Nasi psychoterapeuci dobiorą odpowiednie leczenie, by pomóc Ci nawiązać zdrową relację z bliską Ci osobą.