Czym są zaburzenia lękowe?

W pewnych sytuacjach strach jest reakcją całkowicie naturalną. Pomaga Ci uniknąć niebezpieczeństwa. Na przykład, instynktownie cofasz rękę, gdy pies którego chcesz pogłaskać zaczyna warczeć.

Kiedy jednak strach nie są odpowiedzą na realne zagrożenie, a jego powody są obiektywnie irracjonalne, wtedy mamy do czynienia z lękiem. Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych. Dobrymi przykładami stanów lękowych są: strach przed chorobami (hipochondria), lęk przed śmiercią, paniczny lęk przed opuszczeniem domu, czy strach przed innymi ludźmi.

Zaburzenia lękowe – Warszawa

Zaburzenia lękowe mają swoje podłoże w psychice, dlatego najskuteczniejszą formą ich leczenia jest psychoterapia. Leczenie stanów lękowych to jedna z usług proponowanych przez specjalistów MeWell.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Terapia lękowa w Warszawie będzie wsparciem dla osób, które odczuwają nieadekwatny do sytuacji lęk. Zaburzenia lękowe to choroba, której nie powinno się lekceważyć, gdyż sprawia, że organizm nie może normalnie funkcjonować. Konieczne jest leczenie zaburzeń lękowych ze wsparciem doświadczonego specjalisty.

Zaburzenia lękowe potocznie nazywane są nerwicą, lękami lub fobią. Najczęstsze rodzaje zaburzeń na tle lękowym to:

 • lęk uogólniony
 • lęk napadowy
 • lęk foniczny (fobia społeczna, agorafobia, fobie proste)
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
 • lęk dysocjacyjny
 • lęk psychosomatyczny
 • lęk adaptacyjny
 • lęk związany ze stresem

Niezależnie od przyczyny wystąpienia zaburzeń lękowych, konieczna jest psychoterapia.

Najczęstsze objawy zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe (potocznie zwane nerwicą) charakteryzują się tym, że zawsze dotyczą przyszłości i obaw o to, co potencjalnie może się wydarzyć. Dodatkowo obniżają komfort życia i są przyczyną spadku nastroju. Terapia zaburzeń lękowych prowadzona przez naszych specjalistów jest szansą na skuteczne leczenie takich problemów.

Typowymi objawami zaburzeń lękowych są:

 • nadmierny niepokój i napięcie
 • niemożność uspokojenia się
 • objawy somatyczne: wzmożona potliwość, przyspieszony oddech, kołatanie serca, bóle głowy

Podejrzewasz, że możesz cierpieć na zaburzenia lękowe? Sprawdź, jak rozpoznać nerwicę i jak ocenić, z jakim stanem lękowym masz do czynienia, a także skorzystaj z profesjonalnego wsparcia – takiego jak psychoterapia zaburzeń lękowych.

Leczenie zaburzeń lękowych (potocznie zwaną nerwicą lękową)

Czy zaburzenia lękowe są uleczalne? Tak! Za to nieleczona nerwica lękowa może skutkować m.in. wycofaniem z życia społecznego. Dlatego tak ważne jest, by szukać pomocy u specjalisty od lęków i fobii, który postawi trafną diagnozę i pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia zaburzeń lękowych. Odpowiednia terapia lękowa gwarantuje ogromną szansę na wyleczenie.

Terapia zaburzeń lękowych może być dwutorowa. Najczęściej w leczeniu zaburzeń lękowych stosowana jest psychoterapia w połączeniu z psychoedukacją. W niektórych przypadkach, gdy stany lękowe są wyjątkowo nasilone, uzasadnione jest włączenie farmakoterapii.

Leczenie zaburzeń lękowych w poradni psychologicznej MeWell – Warszawa, Żoliborz

W leczeniu zaburzeń lękowych specjalizują się nasi terapeuci. Umów się na wizytę do Poradni Psychoterapii i Strefy Rozwoju Osobistego MeWell w Warszawie. Psychoterapeuci z poradni psychologicznej MeWell pomogą Ci znaleźć przyczynę Twoich dolegliwości i zaproponują odpowiednie metody leczenia stanów lękowych.

Nasi psychoterapeuci specjalizujący się w leczeniu zaburzeń lękowych

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, założycielka MeWell
Pracuje w nurcie psychoterapii integratywnej. Jest stałym gościem w mediach, autorką m.in. podcastów i artykułów. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par, wiedzę na ten temat przekazuje na swoim profilu na Instagramie @sylwiamiller.pl
Marta Bereza
Marta BerezaPsycholog, psychoterapeutka, liderka Grup Balinta
Prowadzi terapie w nurcie psychoterapii integratywnej. Prowadzi psychoterapię indywidualną młodzieży (od 12 r.ż.), psychoterapię osób dorosłych oraz terapię dla par i małżeństw.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy psychoterapeuty bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsychoterapeutka, coach
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt