Czym są zaburzenia osobowości?

Osobowość to stabilne cechy naszego charakteru, które w sposób prawidłowy pozwalają nawiązywać zdrowe relacje z innymi. O zaburzeniach osobowości mówimy wtedy, gdy wzorce zachowań, sposób myślenia, odnoszenie się do innych są niezgodne ze standardem.

Osoby z zaburzeniami osobowości inaczej odczuwają, inaczej też interpretują uczucia i zachowania innych. Dla osoby z zaburzeniem osobowości, cechy jej charakteru, które odbiegają od norm społecznych, mogą być źródłem cierpienia, utrudniać codzienne funkcjonowanie lub sprawiać problemy w różnych obszarach życia.

Zaburzenia osobowości – rodzaje

Grup zaburzeń osobowości oraz ich typów jest wiele, do najczęstszych należą:

  1. Osobowość paranoiczna
  2. Osobowość schizoidalna
  3. Osobowość schizotypowa
  4. Osobowość antyspołeczna
  5. Borderline (osobowość z pogranicza)
  6. Osobowość histoniczna
  7. Osobowość narcystyczna
  8. Osobowość obsesyjno-kompulsywna
  9. Osobowość unikowa
  10. Osobowość zależna

Jak leczyć zaburzenia osobowości?

Leczenie zaburzeń osobowości będzie zależeć od ich rodzaju i przyczyny. Jednak większość zachowań, takie jak krzywdzący sposób odbierania rzeczywistości czy negatywne reakcje i trudności w relacjach z innymi można zmienić i poprawić.

Zaburzenia osobowości powinny być leczone poprzez regularną pracę z psychoterapeutą. Terapia powinna obejmować zarówno psychoterapię indywidualną, jak i grupową. W niektórych przypadkach uzasadnione jest włączenie farmakoterapii.

Leczenie zaburzeń osobowości w Poradni Psychoterapii MeWell

Masz wrażenie, że Twoje reakcje i zachowania odbiegają od społecznych norm? Czujesz, że zaczyna utrudniać Ci to codzienne funkcjonowanie? Cierpisz? Zgłoś się po pomoc do specjalisty. W poradni psychologicznej MeWell w Warszawie znajdziesz psychoterapeutów i psychiatrów, z doświadczeniem w pracy w leczeniu zaburzeń osobowości, którzy dobiorą odpowiednie leczenie.

Nasi psychoterapeuci specjalizujący się w leczeniu zaburzeń osobowości

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, założycielka MeWell
Pracuje w nurcie psychoterapii integratywnej. Jest stałym gościem w mediach, autorką m.in. podcastów i artykułów. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par, wiedzę na ten temat przekazuje na swoim profilu na Instagramie @sylwiamiller.pl
Marta Bereza
Marta BerezaPsycholog, psychoterapeutka, liderka Grup Balinta
Prowadzi terapie w nurcie psychoterapii integratywnej. Prowadzi psychoterapię indywidualną młodzieży (od 12 r.ż.), psychoterapię osób dorosłych oraz terapię dla par i małżeństw.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy psychoterapeuty bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsychoterapeutka, coach
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt