Przeanalizuj swoje samopoczucie w ostatnich dwóch tygodniach. Wypełnij formularz, zaznaczając odpowiednią odpowiedź. Nie spiesz się, zastanów się dobrze nad każdym pytaniem.

Pamiętaj! Ten test jest wyłącznie wskazówką do dalszej diagnozy i nie zastępuje badania lekarskiego. Jeśli Twój wynik wskazuje na objawy lęku uogólnionego, koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Zaburzenia lękowe uogólnione

Określane również jako GAD od ang. nazwy „generalized anxiety disorder”. Są jednymi z najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych. Mogą dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Najistotniejsze jest jednak to, że można je zminimalizować lub całkowicie wyeliminować.

Lęk uogólniony –  objawy

Znane jest Ci uczucie ciągłego zamartwiania się, martwienia się „na zapas”, nieustannej czujności, związanego z tym napięcia, oraz lęku, który nie jest współmierny do okoliczności? To może wskazywać na zespół lęku uogólnionego. Klasyczne symptomy zespołu lęku uogólnionego to:

 • drażliwość
 • zaburzenia snu (problem z zasypianiem, koszmary, bezsenność)
 • problemy z koncentracją i pamięcią
 • uczucie niepokoju i przemęczenia
 • niemożność odprężenia się
 • nasilone napięcie mięśni
 • kołatanie serca
 • problemy z żołądkiem (bóle brzucha, biegunki, wzdęcia)
 • uczucie suchości w ustach
 • nadmierne pocenie się
 • bóle głowy
 • omdlenia
 • świąd skóry

Lęk ma charakter przewlekły, nazywany jest też lękiem wolnopłynącym (free-floating anxiety). To nieokreślony niepokój, ciągłe napięcie, irracjonalne poczucie zagrożenia. Osoba dotknięta tym zaburzeniem ma świadomość problemu, jednak często nie łączy tych objawów ze sobą. Zazwyczaj też nie czuje się na siłach, by nad nimi zapanować, co powoduje spory dyskomfort, wpływający na wiele sfer  życia.

Często też nie potrafi ocenić, czy stan, w jakim się znajduje, jest realnym problemem – czy wynika z chwilowego przemęczenia czy może wymaga konsultacji ze specjalistą.

Jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo, by rozwiać swoje wątpliwości, możesz samodzielnie wykonać test* na naszej stronie. To nieskomplikowany funkcjonariusz, opierający się na pytaniach o Twoje postrzeganie rodzajów odczuwanego przez Ciebie lęku i częstotliwości ich występowania w ciągu ostatnich 2 tygodni. Pamiętaj, że test online jest badaniem przesiewowym, tzn. że jego wyniki nie stanowią diagnozy samej w sobie, sugerują natomiast potrzebę skonsultowania problemu z psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą.

Przeczytaj jakie rodzaje lęków poza GAD są najczęściej spotykane.

Zespół lęku uogólnionego – jakie są jego przyczyny?

Silny lęk bez określonej przyczyny lub lęk do niej niewspółmierny mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, czynników środowiskowych i psychologicznych, a często z ich połączenia. Przyczyną tych problemów mogą być tłumione, wypierane nierozwiązane wewnętrzne konflikty. Według innych teorii powoduje je często przyjmowanie za własne cudzych pragnień lub doświadczeń, a więc nie wykorzystywanie własnego potencjału, co rodzi napięcia i frustracje, a w konsekwencji lęki.

Czy lęk uogólniony można wyleczyć?

Tak. Z pomocą specjalisty u większości pacjentów zaburzenia te można częściowo lub całkowicie wyleczyć, stosując odpowiednie leki i/lub uczestnicząc w terapii oraz zmieniając tryb życia na bardziej aktywny.

Wykonaj test*  i sprawdź, czy to, co Ci doskwiera jest łagodną niedyspozycją czy może symptomem poważniejszego problemu, który można rozwiązać tylko z pomocą psychoterapii bądź farmakoterapii.

O tym, jak leczyć lęk dowiesz się z artykułu “Jak oswoić lęk” – przeczytaj!

*Spitzer RL i wsp. A brief measure for assesing generalized anxiety disorder: the GAD-7. Arch Int Med. 2006; 166: 1092-1097.