Kompleksowe wsparcie dzieci z ADHD i ich rodziców w MeWell Family
ADHD u dzieci – na czym polega?
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest neurobiologicznym zaburzeniem rozwojowym, które może znacząco wpływać na życie dziecka. Proces diagnozy i leczenia ADHD jest kluczowy dla zapewnienia dzieciom odpowiedniego wsparcia w zarządzaniu tą neuroróżnorodnością. Sprawdź, jakie są skuteczne strategie diagnozy i leczenia ADHD u dzieci, które pomagają im i ich rodzinom radzić sobie z wyzwaniami tego stanu.
Objawy ADHD u dzieci
ADHD, może znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie dzieci. Jego objawy mogą występować w różnych kombinacjach, nie wszystkie na raz, mogą też być różnie nasilone u różnych osób. Dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnoza i kompleksowe wsparcie.
Podstawowe objawy ADHD u dzieci obejmują:
-
Trudności w koncentracji
Dzieci z ADHD mają trudności w utrzymaniu uwagi na jednym zadaniu lub zajęciu przez dłuższy czas. Łatwo się rozpraszają, mają problemy z zapamiętywaniem instrukcji i mogą unikać zadań wymagających długotrwałego skupienia i wysiłku.
-
Nadmierna impulsywność
Impulsywność jest jednym z kluczowych (zamiast częstych) objawów ADHD. Dzieci mogą podejmować szybkie decyzje bez zastanowienia się nad konsekwencjami, przerywać innym w trakcie rozmowy, być niecierpliwe i działać spontanicznie.
-
Nadmierna aktywność fizyczna
Hiperaktywność jest jednym z objawów ADHD u dzieci. Dzieci mogą być nadmiernie ruchliwe, poruszać się bez przerwy, wstawać z krzeseł częściej niż inne dzieci i sprawiać wrażenie zbyt głośnych lub wręcz niegrzecznych.
Dodatkowo dzieci z ADHD często też doświadczają:
-
Trudności w organizacji i planowaniu
Dzieci z ADHD mogą mieć problemy z organizacją swojego czasu, zadań i przestrzeni. Mogą zapominać o ważnych terminach, gubić rzeczy, trudno im jest planować i wykonywać zadania w ustalonym czasie.
-
Zaburzenia emocjonalne
Wiele dzieci z ADHD doświadcza trudności z regulacją emocji, źle znosi frustrację i szybko wpada w złość, co może skutkować częstymi nieporozumieniami w relacjach i obniżeniem poczucia własnej wartości.
Rozpoznanie ADHD u dziecka może być wyzwaniem, ale zrozumienie objawów i odpowiednie wsparcie mogą pomóc dziecku osiągnąć sukces i rozwijać się zgodnie ze swoim potencjałem. W przypadku podejrzenia ADHD u dziecka warto skonsultować się z psychologiem dzieci i młodzieży lub lekarzem psychiatrą, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i plan leczenia.
Maskowanie objawów ADHD
Niektóre dzieci, w tym szczególnie często dziewczynki, posiadające większe umiejętności społeczne mogą próbować bardziej kontrolować swoje zachowania i ukrywać towarzyszące im trudności chcąc dostosować się do wymagań otoczenia. ADHD u dziewczynek najczęściej obejmuje problemy z koncentracją uwagi i przejawia się w kłopotach z planowaniem i organizacją, utrzymaniem porządku, popełnianiem częstych błędów wynikających z nieuwagi, czy stałym uczuciu wewnętrznego niepokoju.
Diagnoza ADHD:
Proces diagnozy ADHD jest kompleksowy i zazwyczaj obejmuje ocenę zachowań dziecka przez specjalistę, takiego jak psychiatra dziecięcy lub psycholog. Diagnoza opiera się na ocenie objawów ADHD, które mogą obejmować trudności w koncentracji, impulsywność oraz nadmierną aktywność fizyczną. Istotne jest również wykluczenie innych możliwych przyczyn objawów podobnych do ADHD, takich jak zaburzenia emocjonalne czy problemy w nauce.
Leczenie ADHD
Kiedy diagnoza ADHD u dziecka jest potwierdzona, ważne jest, aby szukać wsparcia specjalistów, takich jak psychiatrzy dziecięcy, psycholodzy kliniczni i terapeuci pedagogiczni. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc plan leczenia powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i sytuacji. Zapewnienie wsparcia rodzicom i dziecku oraz edukacja na temat ADHD są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu tym zaburzeniem.
Warto wziąć też pod uwagę, że ADHD nie można wyleczyć, dziecko z niego nie wyrośnie. Terapią i leczenie ma służyć złagodzeniu objawów i ograniczeniu trudności, które mogą towarzyszyć temu zaburzeniu.
Metody leczenie ADHD u dzieci:
-
Terapia psychologiczna ADHD
Terapia z psychologiem dzieci i młodzieży jest niezwykle istotna dla dzieci i nastolatków z ADHD. Terapia ta nie tylko pomaga w zwiększeniu pewności siebie, ale również uczy jak radzić sobie z objawami ADHD. W trakcie spotkań z terapeutą dziecko może zdobywać umiejętności zarządzania swoją impulsywnością oraz uczyć się, jak skutecznie reagować na trudne sytuacje. W trakcie spotkań psycholog dzieci i młodzieży nie tylko pracuje z dzieckiem, ale również aktywnie współpracuje z rodzicami podczas konsultacji rodzicielskich, udzielając im wskazówek dotyczących wsparcia, które mogą zapewnić dziecku zarówno w domu, jak i w szkole.
-
Psychoterapia dzieci i młodzieży
Szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest często pierwszym krokiem w leczeniu ADHD u dzieci. Pomaga ona dziecku rozwijać strategie zarządzania swoim zachowaniem, kontrolować impulsy i radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.
-
Farmakoterapia
W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić farmakoterapię w postaci leków stymulujących. Te leki pomagają kontrolować objawy ADHD, umożliwiając dziecku lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu i w szkole. Decyzja o rozpoczęciu farmakoterapii powinna być podejmowana indywidualnie, po dokładnej ocenie korzyści i ryzyka dla każdego dziecka.
-
Wsparcie i edukacja rodziców
Edukacja rodziców na temat ADHD i sposobów radzenia sobie z jego objawami odgrywa kluczową rolę w leczeniu tego zaburzenia. Rodzice mogą uczyć się strategii zarządzania zachowaniem, które mogą pomóc w minimalizowaniu objawów ADHD u ich dzieci i tworzeniu harmonijnej atmosfery domowej. W MeWell Family rodzice mogą otrzymać takie wsparcie uczęszczając na warsztaty lub korzystając z konsultacji wychowawczych.
-
Terapia Pedagogiczna
Terapie uzupełniające, takie jak terapia pedagogiczna, Trening Umiejętności Społecznych, Trening Koncentracji Uwagi, mogą być skutecznym uzupełnieniem leczenia ADHD, pomagając dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, emocjonalne oraz wspierać ich trudności w nauce.
Od czego zacząć leczenie ADHD u dziecka w MeWell Family?
Pierwszym krokiem jest umówienie się na pierwszą konsultację z rodzicem (bez dziecka). Można to zrobić zarówno wybierając taką opcję na naszej stronie w zakładce umów wizytę lub dzwoniąc do naszej recepcji.
Po pierwszej wizycie (lub kolejnej po spotkaniu z dzieckiem), w zależności od potrzeb, psycholog dzieci i młodzieży przedstawi dalszy plan działania. Zaproponuje kolejne wizyty w formie diagnostycznej lub też odpowiednią terapię psychologiczną lub też wsparcie pedagoga.
Może również rekomendować wizytę u psychiatry dziecięcego (w MeWell Family nie przyjmują lekarze, jednak rekomendujemy Państwu odpowiednich psychiatrów z innych placówek).
Leczenie ADHD u dzieci w MeWell – Warszawa Żoliborz, Warszawa Stara Praga
W poradniach psychologicznych MeWell w Warszawie zajmujemy się kompleksowym wsparciem dzieci z ADHD i ich rodziców. Nasze placówki usytuowane są w dogodnych, warszawskich lokalizacjach – na Żoliborzu Artystycznych oraz na Starej Pradze.
Spotkania z rodzicami mogą odbywać się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Sesje z dziećmi oraz diagnozy odbywają się w naszych gabinetach. W wyjątkowych sytuacjach proces diagnostyczny może zostać przeprowadzony w miejscu zamieszkania dziecka, podczas wizyty domowej.
Jeśli obserwujesz u swojego dziecka objawy ADHD, umów się na wizytę do MeWell Jesteśmy po to, aby wesprzeć Ciebie i Twoje dziecko w zrozumieniu trudności z jakimi się zmagacie i nauce korzystania z Waszych zasobów i potencjału.