Zdolność do bycia świadomym siebie tkwi głęboko w Tobie. Aby ją w sobie odkryć, zatrzymaj się na chwilę i skup uwagę na chwili obecnej. Pomoże Ci w tym praktyka mindfulness. To trening uważności, który przynosi ukojenie, spokój i pomaga przywrócić wewnętrzną harmonię. Poznaj technikę, która pomaga w redukcji stresu i bólu oraz uczy bardziej świadomego życia.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi. Jon Kabat-Zinn, który spopularyzował trening uważności, określa ją jako świadomą, nieosądzającą i skierowaną na bieżącą chwilę.

Uważność pomaga uchwycić moment, a następnie przeżyć i doświadczyć go tu i teraz. Oczyszcza umysł ze wszystkich zbędnych myśli i pomaga skupić się na tym, co odczuwasz w danej chwili.

Trening uważności, czyli praktyka mindfulness

Choć trening uważności mindfulness wywodzi się z buddyzmu, nie jest on związany z żadną ideą lub religią. Niezależnie od światopoglądu i wyznania praktyka ta ma służyć osiągnięciu spokoju ducha i przywróceniu równowagi emocjonalnej.

Trening uważności opiera się na medytacji oraz innych technikach relaksacyjnych, które mają służyć dotarciu do własnych emocji. Podczas treningu mindfulness bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, co dzieje się z naszym ciałem, oddechem i myślami.

Mindfulness – korzyści

Trening uważności pomaga w zrozumieniu siebie oraz świata wokół nas. Najważniejsze korzyści z praktykowania mindfulness to:

  • redukcja stresu
  • lepsze radzenie sobie z własnymi trudnymi emocjami
  • motywacja i odzyskanie poczucia wewnętrznej siły do działania
  • pobudzenie kreatywności
  • pomoc w walce z niepokojem i lękiem

Kiedy warto praktykować uważność?

Praktykę mindfulness warto rozważyć, zawsze wtedy, gdy:

  • stres przejmuje kontrolę nad Twoim ciałem i umysłem
  • odczuwasz ciągłe przemęczenie
  • nie potrafisz się zrelaksować i nawet na chwilę zwolnić
  • chcesz, aby Twoje relacje z innymi były bardziej świadome i wartościowe

Mindfulness w Poradni Psychoterapii MeWell w Warszawie

W Poradni Psychoterapii i Strefie Rozwoju Osobistego MeWell w Warszawie certyfikowani trenerzy uważności nauczą Cię techniki mindfulness. Podczas indywidualnych sesji dowiesz się, jak praktykować uważność, zgodnie ze standardowym programem Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR).