Dzieci i młodzież wyrażają własne uczucia i niepokoje inaczej niż dorośli. Często nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby umieć nazwać i poradzić sobie z własnymi emocjami. Nierzadko też cierpią, podobnie jak dorośli, na różnego rodzaju zaburzenia (depresje, fobie, lęki i nerwice).
Psychoterapia indywidualna dla dzieci i młodzieży
Wsparcie psychologa dziecięcego udzielane dzieciom na różnym etapie życia wymaga specjalistycznej wiedzy psychologicznej, dostosowanej do konkretnego problemu i wieku dziecka. Dlatego też psychoterapia dzieci i młodzieży wymaga szczególnego podejścia. To stworzenie relacji opartej na zaufaniu do psychoterapeuty, w której młody pacjent będzie czuł się bezpiecznie.
W przypadku młodszych dzieci, w zależności od problemu, celem psychoterapii jest m.in. praca nad zmianą w dotychczasowym sposobie funkcjonowania dziecka (tłumienie emocji, agresja, lęki) oraz opracowanie skutecznych metod komunikacji z nim.
W przypadku młodzieży, terapia może też służyć do pracy nad samoświadomością pacjenta, jego poczuciem własnej wartości. Jest wsparciem dla niego i jego rodziców w trudnym dla nich czasie dorastania.
Kiedy warto rozważyć psychoterapię dzieci i młodzieży?
Do psychoterapeuty dzieci i młodzieży warto zgłosić się zawsze wtedy, gdy niepokoi nas zachowanie naszego dziecka. Nawet jeśli nie jest to wymieniony niżej problem, spotkanie z psychoterapeutą dzieci i młodzieży pomoże w odpowiedzi na pytanie, czy nam i naszemu dziecku potrzebna jest profesjonalna pomoc. Może się okazać, że odpowiednim wyborem w Twojej sytuacji będzie np. konsultacja wychowawcza.
W szczególności warto rozważyć psychoterapię u dziecka lub nastolatka w sytuacji, gdy:
- podejrzewamy występowanie u dziecka zaburzeń, takich jak depresja, lęki, fobie, choroba afektywna dwubiegunowa
- obserwujemy zaburzenia w rozwoju dziecka
- nasze dziecko nie radzi sobie z emocjami (napady złości, autoagresja)
- u dziecka występuje moczenie nocne, zaburzenia snu, pojawiły się tiki nerwowe
- podejrzewamy zaburzenia odżywiania u dziecka (anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne)
- dziecko ma problemy z koncentracją, trudności w nauce
- zaobserwowaliśmy nagłą zmianę zachowania dziecka
Psychoterapia dzieci i młodzieży – jak przebiega wizyta?
Sesje terapeutyczne są zawsze dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Od tego zależą techniki pracy psychologa dziecięcego i jej tempo. Kwestią indywidualną jest także wybór formy oraz częstotliwości spotkań. Zwłaszcza na początku może to być sesja wyłącznie z rodzicami, konsultacja razem z dzieckiem lub indywidualna sesja z nastolatkiem. Po kilku sesja terapii indywiduanej z dzieckiem terapeuta może zaprosić rodziców na konsultację rodzinną.
W przypadku dzieci poniżej 10. roku życia bazą sesji terapeutycznych są zazwyczaj zabawy ruchowe, muzyczne lub rysowanie. Cyklicznie na spotkania z psychoterapeutą dzieci i młodzieży są zapraszani rodzice, aby wspólnie pracować nad technikami komunikacji oraz metodami wsparcia dziecka.
Psychoterapia młodzieży opiera się przede wszystkim na zaufaniu w relacji z psychoterapeutą. Specjalistę obowiązuje zasada poufności. Wszystkie informacje i uczucia, którymi nastolatek podzieli się z terapeutą, pozostają między nimi. W uzasadnionych przypadkach terapeuta może dążyć do uzyskania zgody na poinformowanie rodziców o wybranych faktach bądź swoich obserwacjach.
Psychoterapia indywidualna dzieci i młodzieży w Poradni MeWell
Wykwalifikowana kadra psychoterapeutów dzieci i młodzieży w Poradni Psychoterapii MeWell w Warszawie oferuje pełne wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego młodych pacjentów.
Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w zachowaniu Twojego dziecka, rozważ wizytę w Poradni Psychoterapii MeWell. Poza samą psychoterapią, zajmujemy się konsultacjami psychologicznymi oraz wychowawczymi. Specjalista MeWell doradzi, jaką formę współpracy wybrać.
Aktualnie dostępna jest psychoterapia dzieci i młodzieży powyżej 3. roku życia.