Osoby rozważające psychoterapię mierzą się na samym początku z wieloma wątpliwościami. Zrobienie pierwszego kroku i rozpoczęcie procesu pracy nad sobą jest często jednym z trudniejszych momentów. Aby ułatwić decyzję i obalić istniejące mity, wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące psychoterapii – jak wygląda terapia indywidualna, z jakimi problemami warto zwrócić się do psychoterapeuty oraz jaka jest różnica między psychologiem a psychiatrą.

Na czym polega psychoterapia ­– definicja

Definicja psychoterapii jest bardzo rozbudowana, ale według nas jest to przede wszystkim jeden z najskuteczniejszych sposobów pracy nad sobą. Jej celem jest przywrócenie równowagi i ponowne odnalezienie się w życiu przez osoby, które z jakichś powodów poczuły się zagubione. Dzięki wspólnej pracy psychoterapeuty i pacjenta zmianie ulegają negatywne postawy, błędne lub krzywdzące przekonania oraz niekorzystne zachowania.

Psychoterapia indywidualna jest formą rozmowy, jednak zupełnie inną niż ta, którą prowadzisz z bliską osobą. Służy rozpoznawaniu i nazywaniu problemów oraz poprawie stanu psychicznego. Pozwala spojrzeć na trudności z innej perspektywy oraz pomaga w ich rozwiązaniu.

W trakcie psychoterapii indywidualnej pacjent uczy się rozpoznawać, nazywać i wyrażać emocje: pozwalać sobie na strach, złość, smutek. Buduje na nowo poczucie własnej wartości, uczy się samoakceptacji, odnajduje na nowo sens, radość i poczucie spełnienia.

Dla kogo terapia indywidualna może być pomocna?

Terapia indywidualna służy polepszeniu jakości życia pacjenta, a wachlarz barier czy problemów, przy których będzie pomocna, jest naprawdę szeroki. Psychoterapia indywidualna będzie korzystna dla każdej osoby, która zmaga się z jakimś życiowym kryzysem (mogą to być toksyczne relacje, wypalenie zawodowe, uzależnienie emocjonalne lub samotność). Może znacznie polepszyć jakość życia osób, które zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi (nerwicami) i różnymi zaburzeniami osobowości. Przyda się każdemu, kto potrzebuje rozwiązania problemów w relacjach, związkach lub ma trudność w wyrażaniu i regulowaniu emocji: kontrolowania wybuchów złości, nadmiernego poczucia winy, przytłaczającego smutku.

Równocześnie terapia indywidualna jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących rozwoju, pogłębienia świadomości siebie, lepszego zrozumienia własnych decyzji.

Co najważniejsze: nie musisz wiedzieć, dlaczego przychodzisz na terapię! Terapeuta nie oczekuje od Ciebie analizy. Jeśli czujesz, że coś Ci w życiu przeszkadza, wspólnie z psychoterapeutą sprawdzisz z czym się zmagasz i nazwiesz problemy, które Cię trapią.

Jak wygląda proces psychoterapii oraz spotkanie z psychoterapeutą?

Rola psychoterapeuty jest kluczowa: towarzyszy on pacjentowi podczas całego procesu, wspiera go i prowadzi. Rozmawiając z nim podczas regularnych spotkań (na żywo lub online), zwraca uwagę na niedostrzegane lub pomijane fakty, zadaje istotne pytania oraz dostarcza pomocnych narzędzi do radzenia sobie z trudnościami. Co ważne, nie daje konkretnych rad, nie poucza, nie wskazuje gotowych rozwiązań. Zamiast tego pomaga pacjentowi samodzielnie podejmować decyzje, budując w nim wewnętrzną siłę!

Ile trwa psychoterapia?

Nie ma stałej wytycznej odnośnie tego, ile trwa psychoterapia. Ta kwestia jest bardzo indywidualna i w każdym przypadku ustalana między pacjentem a psychoterapeutą. Ramowo określa się, że proces terapii indywidualnej może trwać od kilku tygodni do roku. Czas jednej sesji może się różnić w zależności od modelu pracy psychoterapeuty – w Me Well jedno spotkanie trwa 50 minut.

Jak wygląda proces i spotkanie z psychoterapeutą?

Również to, ile kosztuje psychoterapia, nie jest na stałe określone dla wszystkich rodzajów terapii. Cena psychoterapii indywidualnej w Me Well waha się od 180 do 200 złotych za jedno spotkanie. Wszystkie sesje terapeutyczne dostępne są online oraz stacjonarnie, w zależności od potrzeb pacjenta.

Psycholog czy psychiatra? A może psychoterapeuta? Kto najlepiej odpowie na Twoje potrzeby

Różnica między psychologiem a psychiatrą dla wielu osób wcale nie jest oczywista. To jeden z bardzo częstych dylematów, który wyjaśniamy w prosty sposób:

  1. Psycholog kliniczny – może przeprowadzić diagnozę psychologiczną, ale nie posiada kompetencji do prowadzenia procesu psychoterapii. Zajmuje się wsparciem psychologicznym lub jednorazowymi interwencjami.
  2. Psychiatra – jest odpowiedzialny za diagnozę oraz leczenie chorób i zaburzeń psychicznych. Może pomóc Ci w doborze odpowiednich leków i wyjaśnić, na czym polega farmakoterapia.
  3. Psychoterapeuta – to odpowiedni specjalista, by pomóc Ci w razie cierpienia z powodu zaburzeń psychicznych lub innych problemów, które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie. Przeprowadza psychoterapię i towarzyszy w całym procesie pracy nad zmianą zachowań, pokonaniem trudności.

Możliwe jest korzystanie z równoczesnej pomocy dwóch specjalistów, na przykład będąc w procesie terapii z psychoterapeutą oraz sięgając po pomoc psychiatry w zakresie doboru odpowiednich leków.

Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii oraz ich skuteczność wśród pacjentów

Wiesz już na czym polega psychoterapia indywidualna oraz jak wyglądają sesje z terapeutą. Aby kompleksowo podsumować ten temat, wyjaśnimy jeszcze jakie są rodzaje psychoterapii i podpowiemy Ci, który mógłby być najskuteczniejszy dla Ciebie.

Dokładny przebieg psychoterapii zależy od nurtu, w którym pracuje terapeuta. Głównymi z nich są:

  1. nurt humanistyczno-egzystencjalny – zakłada, że wszystkie działania człowieka wynikają z chęci zaspokajanie potrzeb lub rozwoju. Psychoterapeuci reprezentujący ten nurt uważają, że każdy człowiek posiada zasoby, które umożliwiają jego rozwój. Jest polecany dla osób, które chcą zwiększyć samoświadomość oraz dobrze będą czuć się z terapeutą, który jest partnerem do rozmowy.
  2. nurt poznawczo-behawioralny – przyjmuje, że wszystkie zachowania są nabywane w procesie uczenia się oraz że nasze uczucia wynikają z tego, w jaki sposób myślimy o sytuacjach, w których się znaleźliśmy. Będzie odpowiednia dla osób, które lubią jasne struktury i niekoniecznie chcą pracować nad swoją przeszłością. Również dla takich, dla których ważne jest zakończenie terapii z konkretnymi umiejętnościami.
  3. nurt psychodynamiczny – wywodzi się z psychoanalizy i opiera na skupieniu na uczuciach, wspomnieniach oraz doświadczeniach pacjenta. Służy zrozumieniu źródeł jego trudności, nawet tych podświadomych. Terapia skupiona jest wokół przeżyć z przeszłości, głównie z dzieciństwa oraz relacji z bliskimi osobami. Będzie dobra dla osób, które są gotowe i otwarte na szczegółowe przyjrzenie się swojej przeszłości.
  4. nurt integracyjny – w jego ramach terapeuta może łączyć różne nurty psychoterapeutyczne. Dobiera je indywidualnie do trudności konkretnego pacjenta. W trakcie zadaje mu pytania, dzieli się przypuszczeniami, może też prosić o wykonanie konkretnych zadań. Jest odpowiednia dla osób otwartych na elastyczność lub niepewnych, który nurt będzie dla nich odpowiedni.
  5. nurt systemowy – u jego podstaw leży umiejscowienie każdego człowieka w systemie (np. społecznym, rodzinnym). W związku z tym przyjmuje, że problemy jednostki powinny być rozpatrywane w perspektywie tego systemu. Taka terapia może odbywać się indywidualnie lub wspólnie z osobami bliskimi. Będzie pomocna dla osób, które potrzebują zrozumienia funkcjonowania np. swojej rodziny.

Psychoterapia indywidualna w Poradni Psychoterapii MeWell – Warszawa, Żoliborz i Stara Praga

Terapie indywidualne w MeWell przeprowadzane są w różnych nurtach. Rodzaj psychoterapii dobierany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, by w sposób przyjazny dla niego oraz skuteczny realizować założone cele.

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell
Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsycholog, psychoterapeutka
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt. Na sesjach szczególną wagę przywiązuje do stworzenia atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 17 r.ż. oraz terapię par.
Anna Niziołek
Anna NiziołekPsychoterapeuta rodzinny, psycholog
Pracuje w nurcie systemowym. Prowadzi terapię par i małżeństw, terapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Justyna Morawska - Lenartowicz
Justyna Morawska - LenartowiczPsychoterapeutka, psycholog
W trakcie 4-letniego szkoły psychoterapii. Pracuje z osobami indywidualnymi oraz z parami w nurcie poznawczo – behawioralnym.
Anna Skobiej
Anna SkobiejPsychoterapeutka, psycholog
Psycholog, specjalistka terapii uzależnień i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Prowadzi terapię par i małżeństw oraz terapię indywidualną.
Małgorzata Kaczmarek
Małgorzata KaczmarekPsychoterapeutka, psycholog
Certyfikowana psychoterapeutka poznawczo – behawioralna. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych.
Jakub Kozak
Jakub KozakPsychoterapeuta, psycholog, psychoterapeuta uzależnień
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w formie stacjonarnej.
Dariusz Dragon
Dariusz DragonPsychoterapeuta, psycholog
Prowadzi psychoterapię osób dorosłych w nurcie poznawczo-behawioralnym. W trakcie 4-letniej szkoły psychoterapii.
Ewa Roszak
Ewa RoszakPsychoterapeutka, psycholog
Psycholog, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym (w trakcie
certyfikacji). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz par.
Jakub Kłoszewski
Jakub KłoszewskiPsycholog, psychoterapeuta
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych.
Zuzanna Goetz-Kundera
Zuzanna Goetz-KunderaPsychoterapeutka humanistyczno - doświadczeniowa, lekarz psychiatra
Psychoterapeutka humanistyczno – doświadczeniowa w trakcie szkolenia.
Lekarz rezydent na Oddziale Psychiatrycznym w Szpitalu Bielańskim.
W MeWell prowadzi psychoterapię osób dorosłych stacjonarnie.

Marta Jaroszewicz
Marta JaroszewiczPsychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie szkolenia.
W MeWell prowadzi psychoterapię osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż. Pracuje także z rodzicami podczas konsultacji wychowawczych.