Konflikty w relacji są jej integralną częścią. Nie są jednoznacznie negatywnym zjawiskiem, ponieważ mogą wręcz pomagać w rozwiązywaniu problemów. Ważne jest jednak, aby umieć w porę na nie reagować i wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Tłumione emocje, frustracja lub bezradność mogą narazić Twoją relację na poważny kryzys lub wręcz jej rozpad. Warto jest zareagować w odpowiednim momencie i dążyć do tego, aby skutecznie rozwiązywać problemy w związku.

Konflikty i kryzysy w związku

Czym większa zażyłość w relacji, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia w nim konfliktów. Wynika to z faktu, że coraz więcej obszarów życia każdego z partnerów relacji zaczyna się na siebie nakładać i muszą nauczyć się je wspólnie ze sobą dzielić.

Źródła konfliktów i kryzysów w związku mogą mieć różne podłoże, przykładowo może to być:

  • kłamstwo
  • zdrada
  • problemy wychowawcze
  • brak czasu na relacje
  • zaburzona komunikacja
  • brak satysfakcji seksualnej
  • problemy finansowe
  • konflikty natury światopoglądowej lub ideologicznej

Pamiętajmy jednak, że choć takie konflikty najczęściej kojarzone są z kryzysami w związku/małżeństwie, to w praktyce mogą dotyczyć każdej relacji. To także problemy w komunikacji na poziomie dziecko – matka, przełożony – pracownik, czy też kryzys w relacji przyjacielskiej.

Jak rozwiązywać konflikty w relacji i kiedy to robić z pomocą psychoterapeuty?

Choć konflikty w związku dotyczą dwojga ludzi i warto jest je rozwiązywać wspólnie, np. podczas terapii dla par lub małżeństw, wskazane jest także indywidualne spojrzenie na własne potrzeby i oczekiwania.

Naukę pokonywania kryzysów w związku, odbudowywania uczuć i zaufania do drugiej strony możesz zacząć podczas indywidualnych sesji psychologicznych.

Możesz je także rozważyć w sytuacji, gdy partner nie chce uczestniczyć we wspólnej terapii, a Ty potrzebujesz wsparcia i chcesz zrozumieć, co dzieje się w Twoim związku.

Rozwiązywanie problemów w relacji w Poradni Psychoterapii MeWell

Psychoterapeuci z Poradni MeWell na warszawskim Żoliborzu mają wieloletnie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów i konfliktów relacji. Kiedy przechodzisz kryzys w związku bądź w każdej innej relacji, rozważ psychoterapię indywidualną.

Wspólnie przepracujemy Twoje problemy i będziemy identyfikować ich przyczyny. Podczas sesji będziemy pracować nad komunikacją w relacji oraz nad radzeniem sobie z emocjami związanymi z kryzysem.

Terapia może odbywać się zarówno stacjonarnie w naszej poradni psychologicznej MeWell w Warszawie, jak i poprzez sesje online.

Nasi terapeuci zajmujący się rozwiązywaniem konfliktów w relacji

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, prezeska MeWell
Certyfikowana psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym. Autorka m.in. podcastów i artykułów psychoedukacyjnych. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par.
Anna Niziołek
Anna NiziołekPsychoterapeuta rodzinny, psycholog
Pracuje w nurcie systemowym. Prowadzi terapię par i małżeństw, terapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Małgorzata Kaczmarek
Małgorzata KaczmarekPsychoterapeutka, psycholog
Certyfikowana psychoterapeutka poznawczo – behawioralna. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych.
Anna Skobiej
Anna SkobiejPsychoterapeutka, psycholog
Psycholog, specjalistka terapii uzależnień i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Prowadzi terapię par i małżeństw oraz terapię indywidualną.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsychoterapeutka, psycholog
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt. Na sesjach szczególną wagę przywiązuje do stworzenia atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz młodzieży od 17 r.ż. oraz terapię par.
Justyna Morawska - Lenartowicz
Justyna Morawska - LenartowiczPsychoterapeutka, psycholog
W trakcie 4-letniego szkoły psychoterapii. Pracuje z osobami indywidualnymi oraz z parami w nurcie poznawczo – behawioralnym.
Jakub Kozak
Jakub Kozak Psychoterapeuta, psycholog
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w formie stacjonarnej.
Dariusz Dragon
Dariusz DragonPsycholog, psychoterapeuta
W trakcie 4-letniej szkoły psychoterapii. Prowadzi psychoterapię osób dorosłych w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Jakub Kłoszewski
Jakub KłoszewskiPsycholog, psychoterapeuta
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych.
Karolina Werblińska-Roczeń
Karolina Werblińska-RoczeńPsychoterapeutka, psycholog dorosłych oraz dzieci i młodzieży
Psycholog dzieci i młodzieży oraz psychoterapeutka pracująca w nurcie integracyjnym (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz terapie dzieci i młodzieży. Zajmuje także diagnozą psychologiczną dzieci i młodzieży.
Ewa Roszak
Ewa RoszakPsychoterapeutka, psycholog
Psycholog, psychoterapeutka pracująca w nurcie systemowym (w trakcie
certyfikacji). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz par.
Zuzanna Goetz-Kundera
Zuzanna Goetz-KunderaPsychoterapeutka humanistyczno - doświadczeniowa, lekarz psychiatra
Psychoterapeutka humanistyczno – doświadczeniowa w trakcie szkolenia.
Lekarz rezydent na Oddziale Psychiatrycznym w Szpitalu Bielańskim.
W MeWell prowadzi psychoterapię osób dorosłych stacjonarnie.

Marta Jaroszewicz
Marta JaroszewiczPsychoterapeutka poznawczo-behawioralna
Psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie szkolenia.
W MeWell prowadzi psychoterapię osób dorosłych oraz młodzieży od 14 r.ż. Pracuje także z rodzicami podczas konsultacji wychowawczych.

Joanna Danielak
Joanna DanielakPsycholog psychoterapeutka
Pracuje w nurcie integratywnym. Prowadzi terapie indywidualne osób dorosłych oraz młodzieży od 15 r.ż. oraz terapie par.
Pracuje także z rodzicami prowadząc konsultacje rodzicielskie.
Przyjmuje zarówno online, jak i stacjonarnie na Żoliborzu Artystycznym.