Konflikty w relacji są jej integralną częścią. Nie są jednoznacznie negatywnym zjawiskiem, ponieważ mogą wręcz pomagać w rozwiązywaniu problemów. Ważne jest jednak, aby umieć w porę na nie reagować i wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Tłumione emocje, frustracja lub bezradność mogą narazić Twoją relację na poważny kryzys lub wręcz jej rozpad. Warto jest zareagować w odpowiednim momencie i dążyć do tego, aby skutecznie rozwiązywać problemy w związku.

Konflikty i kryzysy w związku

Czym większa zażyłość w relacji, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia w nim konfliktów. Wynika to z faktu, że coraz więcej obszarów życia każdego z partnerów relacji zaczyna się na siebie nakładać i muszą nauczyć się je wspólnie ze sobą dzielić.

Źródła konfliktów i kryzysów w związku mogą mieć różne podłoże, przykładowo może to być:

  • kłamstwo
  • zdrada
  • problemy wychowawcze
  • brak czasu na relacje
  • zaburzona komunikacja
  • brak satysfakcji seksualnej
  • problemy finansowe
  • konflikty natury światopoglądowej lub ideologicznej

Pamiętajmy jednak, że choć takie konflikty najczęściej kojarzone są z kryzysami w związku/małżeństwie, to w praktyce mogą dotyczyć każdej relacji. To także problemy w komunikacji na poziomie dziecko – matka, przełożony – pracownik, czy też kryzys w relacji przyjacielskiej.

Jak rozwiązywać konflikty w relacji i kiedy to robić z pomocą psychoterapeuty?

Choć konflikty w związku dotyczą dwojga ludzi i warto jest je rozwiązywać wspólnie, np. podczas terapii dla par lub małżeństw, wskazane jest także indywidualne spojrzenie na własne potrzeby i oczekiwania.

Naukę pokonywania kryzysów w związku, odbudowywania uczuć i zaufania do drugiej strony możesz zacząć podczas indywidualnych sesji psychologicznych.

Możesz je także rozważyć w sytuacji, gdy partner nie chce uczestniczyć we wspólnej terapii, a Ty potrzebujesz wsparcia i chcesz zrozumieć, co dzieje się w Twoim związku.

Rozwiązywanie problemów w relacji w Poradni Psychoterapii MeWell

Psychoterapeuci z Poradni MeWell na warszawskim Żoliborzu mają wieloletnie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów i konfliktów relacji. Kiedy przechodzisz kryzys w związku bądź w każdej innej relacji, rozważ psychoterapię indywidualną.

Wspólnie przepracujemy Twoje problemy i będziemy identyfikować ich przyczyny. Podczas sesji będziemy pracować nad komunikacją w relacji oraz nad radzeniem sobie z emocjami związanymi z kryzysem.

Terapia może odbywać się zarówno stacjonarnie w naszej poradni psychologicznej MeWell w Warszawie, jak i poprzez sesje online.

Nasi terapeuci zajmujący się rozwiązywaniem konfliktów w relacji

Sylwia Miller
Sylwia MillerPsychoterapeutka, psycholog, założycielka MeWell
Pracuje w nurcie psychoterapii integratywnej. Jest stałym gościem w mediach, autorką m.in. podcastów i artykułów. Specjalizuje się w relacjach oraz terapii par, wiedzę na ten temat przekazuje na swoim profilu na Instagramie @sylwiamiller.pl
Marta Bereza
Marta BerezaPsycholog, psychoterapeutka, liderka Grup Balinta
Prowadzi terapie w nurcie psychoterapii integratywnej. Prowadzi psychoterapię indywidualną młodzieży (od 12 r.ż.), psychoterapię osób dorosłych oraz terapię dla par i małżeństw.
Katarzyna Stachowiak-Makulec
Katarzyna Stachowiak-MakulecPsychoterapeutka, psycholog
W pracy psychoterapeuty bliskie jest jej integrowanie różnych metod i nurtów teoretycznych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych oraz Analizę Więzi Prenatalnej dla kobiet w ciąży.
Renata Ćwierzeń
Renata ĆwierzeńPsychoterapeutka, coach
Pracuje w nurcie psychoterapii Gestalt