Związek z osobą wysoko wrażliwą
Twój partner lub partnerka jest osobą wysoko wrażliwą? Sprawdź, jak wysoka wrażliwość może wpływać na Wasz związek oraz jak wspierać drugą osobę.
Wysoka wrażliwość – czym jest?
WWO, czyli osobowość wysoko wrażliwa, to dość nowy termin w psychologii. WWO nie jest zaburzeniem psychicznym, ani emocjonalnym. Charakteryzuje się zbiorem pewnych charakterystycznych cech. Odkryła ją w 1991 roku amerykańska psycholog Elaine Aron.
Kim są wysoko wrażliwi?
Osoby wysoko wrażliwe silniej odbierają wszelkie bodźce, zarówno zewnętrze, jak i wewnętrzne.
Wysoko wrażliwi silniej reagują na emocje, głośny dźwięk, światło czy nawet dotyk. Gdy zbyt dużo się wokół nich dzieje, łatwo stają się „przebodźcowani”. Wtedy często wycofują się, potrzebują pobyć w samotności i ponownie naładować akumulatory. Według Elaine Aron aż 70 procent osób wysoko wrażliwych jest introwertykami.
Jakie są przyczyny wysokiej wrażliwości?
Nie do końca wiadomo, skąd bierze się wysoka wrażliwość. Niektórzy eksperci uważają, że jest genetyczna, inni, że na jej rozwój wpływ ma środowisko, na przykład egocentryczni rodzice.
Osoby wysoko wrażliwe – jak je rozpoznać?
Być może Twój partner lub partnerka jest świadoma tego, że jest osobą wysoko wrażliwą i stąd Ty też o tym wiesz. Wiele osób wysoko wrażliwych nie ma jednak świadomości swojej niezwykłej osobowości.
Poniżej znajdziesz opis kilku najpowszechniejszych cech, jakie mają osoby wysoko wrażliwe. Test ten pomoże Ci ustalić, czy Twój partner lub partnerka także jest WWO.
Osoba wysoko wrażliwa – cechy
- Wysoka wrażliwość na ból.
- Nastrój innych osób łatwo na nie oddziałuje, „przejmują” emocje innych.
- Czują się niekomfortowo w pobliżu intensywnego światła, dźwięku, czasem nawet niespodziewanego dotyku.
- Duża wrażliwość na kofeinę – po kawie osoby wysoko wrażliwe czują się nakręcone przez wiele godzin.
- Nietypowa wrażliwość na uczucie głodu.
- WWO nie lubią dużych zmian w życiu i ciężko się do nich adaptują.
- Osoba wysoko wrażliwa czuje duży dyskomfort, gdy zbyt dużo dzieje się w jej życiu; natłok obowiązków często ją przerasta.
- Osoby wysoko wrażliwe nie lubią działać pod presją, zwłaszcza czasu
- W dzieciństwie były uważane za wrażliwe lub nieśmiałe.
- WWO często czują potrzebę „odłączenia się” – na przykład zamknięcia w ciemnym i cichym pokoju.
- Wysoko wrażliwi unikają sytuacji, którym może towarzyszyć dużo bodźców, mogących powodować dyskomfort.
- Osoby wysoko wrażliwe są bardzo wymagające wobec samych siebie
- WWO często mają bogate życie wewnętrze. W towarzystwie zanim się odezwą, potrzebują często czasu, aby przeanalizować „kto jest kim”.
Jeśli większość powyższych cech opisuje Twojego partnera, prawdopodobnie jest osobą wysoko wrażliwą. Jeśli Twoja druga połowa nie jest świadoma tego, że jest osobą wysoko wrażliwą, test ten pomoże jej zwrócić uwagę na odczucia, których wcześniej nie rozumiała. Lepsze poznanie siebie i swojej osobowości może pomóc WWO w przeorganizowaniu życia i zwiększeniu jego komfortu.
Jak postępować z osobą wysoko wrażliwą?
Ludzie wysoko wrażliwi inaczej widzą świat i w wielu sytuacjach mogą reagować zupełnie inaczej niż Ty. Ma to też swoje zalety. W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku[1] okazało się, że WWO mają bardziej aktywne obszary w mózgu, odpowiedzialne za empatię, uwagę czy planowanie. Są też często uznawane za bardzo kreatywne, doceniające piękno i tworzące głębokie relacje z ludźmi.
Osoba wysoko wrażliwa w związku jest bardzo empatyczna i częściej wie, czego możesz potrzebować. A w jaki sposób Ty możesz jej pomóc?
1. Akceptacja WWO niezwykle ważna
Osoby wysoko wrażliwe inaczej odbierają świat, który łatwiej je przytłacza. Oczywiście mając inną osobowość, możesz tego nie zrozumieć, ale na pewno możesz to zaakceptować. Pokaż swojemu partnerowi lub partnerce, że akceptujesz jego lub jej emocje. Dla osób wysoko wrażliwych to bardzo ważne.
2. Unikaj silnych bodźców
Osoba wysoko wrażliwa nie lubi silnych bodźców i warto pamiętać o tym w codziennym życiu. Bilet – niespodzianka na imprezę techno ze stroboskopami czy pełna ludzi impreza – niespodzianka, może nie okazać się najlepszym pomysłem w przypadku WWO.
3. Zmiany – tak, ale te spokojne
Ludzie wysoko wrażliwi nie lubią zmian. Dlatego nie zaskakuj partnera lub partnerki informacją o przyjęciu nowej oferty pracy, na drugim końcu świata, od kolejnego miesiąca. Planując lub proponując wszelkie życiowe zmiany, pamiętaj, że osoba wysoko wrażliwa potrzebuje więcej czasu, żeby się do nich zaadaptować. Dlatego nigdy nie powinny być nagłe lub drastyczne.
4. Zaakceptuj „me time” osoby wysoko wrażliwej
Wysoko wrażliwi potrzebują czasem odłączyć się i pobyć w samotności. To oznacza, także bez Ciebie. Zaakceptuj to i umożliwiaj partnerowi lub partnerce ten czas. Nie obrażaj się, ani nie próbuj tego zmienić. To wprowadzi tylko więcej stresu w życiu WWO i nie pozwoli jej na odpowiednie doładowanie energii.
5. Rozdzielcie hobby
Jeśli uwielbiasz głośne imprezy, rajdy, szalone sporty, nie nakłaniaj do nich na siłę swojego partnera lub partnerki o wysoko wrażliwej osobowości. Dla niej te sytuacje mogą być jak spełnienie koszmaru. Zastanówcie się wspólnie, które rzeczy możecie i chcecie robić wspólnie, a które możesz robić samodzielnie.
6. Odciążaj partnera WWO
Natłok obowiązków, zarówno tych w pracy, jak i domowych, bardzo przytłacza osobowość wysoko wrażliwą. Dlatego planuj czas tak, aby nie nawarstwiać rzeczy. Gdy widzisz, że partner lub partnerka sobie z czymś nie radzi, zaproponuj, że ją lub jego w tym odciążysz.
7. Konieczna terapia dla osób wysoko wrażliwych?
Wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem psychicznym, ale typem osobowości. Dlatego sama w sobie nie wymaga leczenia. Przez nadwrażliwość emocjonalną, osoby wysoko wrażliwe częściej mogą mieć jednak zaburzenia lękowe. Częściej odczuwają stres i gorzej sobie z nim radzą. Jeśli zaobserwujesz to u drugiej połówki, zaproponuj wizytę u psychologa. Psychoterapia indywidualna da WWO narzędzia do lepszego radzenia sobie ze stresem,„przebodźcowaniem” czy napadami lęku.
Źródła:
[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886905001911