Psychoterapia uzależnień

Hazard, uzależnienie od narkotyków, leków, alkoholu, seksu, internetu czy social mediów. To wszystko problemy współczesnych czasów, który mogą całkowicie zawładnąć Twoim życiem. Jeśli czujesz, że uzależnienie bierze nad Tobą górę, warto skorzystać z terapii uzależnień.

Terapia uzależnień w Warszawie

Niezależnie od tego, czy Twoim problemem jest uzależnienie od alkoholu, czy tak zwane uzależnienia behawioralne, w tym uzależnienie od internetu, wyjście z niego na własną rękę może być bardzo trudne. Zarówno leczenie uzależnienia od nikotyny, jak i terapia uzależnień online czy problemów z alkoholem wymagają specjalistycznego podejścia.

Terapeuta od uzależnień może być pomocny także wtedy, gdy to nie Ty, ale bliska Ci osoba jest uzależniona. Leczenie współuzależnienia, w którym możesz tkwić, jest bardzo ważnym elementem terapii. Może ona też silnie zaprocentować u DDA, czyli dorosłych dzieci alkoholików.

Terapia leczenia uzależnień – kiedy się zgłosić

Leczenie uzależnień może być ci potrzebne, gdy odkryjesz u siebie podstawowe objawy uzależnienia. Należą do nich:

 – Silne pragnienie źródła nałogu – masz potrzebę jak najczęściej używać danej substancji czy korzystać z danej rzeczy. Gdy zapomnisz telefonu, czujesz się jak bez ręki i nie możesz doczekać się, aż wejdziesz na Instagrama? To teoretycznie może być objaw uzależnienia od social mediów.

  – Problem z odstawieniem – gdy nie masz dostępu do danej substancji, rzeczy czy sytuacji odczuwasz narastający niepokój. Może towarzyszyć Ci też złość czy smutek.

Ograniczenie innych obszarów życia – przez swój nałóg możesz je zaniedbywać, bo poświęcasz źródłu swojego uzależnienia zbyt wiele czasu, jak w przypadku Internetu, albo nie możesz w nich uczestniczyć, na przykład w wyniku nadużywania alkoholu.

Zauważenie u siebie tych objawów może Cię skłonić do wizyty u terapeuty uzależnień.

Leczenie uzależnień – dlaczego warto

Terapia uzależnień może przynieść Ci wiele korzyści. Dlatego warto z niej skorzystać:

 – Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego.

Każde uzależnienie jest inne i w różnym stopniu może odbijać się na Twoim życiu. Często jednak negatywnie odbija się zarówno na Twoim organizmie, jak i kondycji psychicznej.

 – Poprawa relacji.

Praktycznie każde uzależnienie wpływa na Twoje relacji z innymi ludźmi, zwłaszcza z bliskimi. Dzięki terapii naprawisz stosunki z nimi, a także polepszysz swoje działanie w innych obszarach życia, na przykład w pracy.

 – Znalezienie wsparcia.

W walce z uzależnieniem, zwłaszcza tej, którą czujesz, że przegrywasz, potrzebujesz wsparcia emocjonalnego. Potrzebna Ci jest osoba, która pomoże Ci się wzmocnić i nabrać sił na zwalczenie uzależnienia. Będziesz mogła lub mógł skonfrontować się z trudnymi emocjami czy wydarzeniami z przeszłości, w bezpiecznym dla siebie miejscu.

 – Nauka nowych zachowań.

Dzięki terapii dowiesz się, jakie są przyczyny Twojego uzależnienia i jak sobie z nimi radzić w zdrowy i bezpieczny dla siebie sposób, a nie destruktywny, czyli zagłuszając je alkoholem, internetem czy lekami. W trakcie terapii uzależnień nauczysz się nowych schematów postępowania w trudnych dla siebie sytuacjach.

Terapia uzależnień w Poradni Psychoterapii MeWell – Warszawa, Żoliborz

Terapeuci z Poradni MeWell  w Warszawie mają wieloletnie doświadczenie w terapii uzależnień i łączą w niej różne nurty psychoterapii, aby jak najlepiej leczyć każdą formę uzależnienia.

Leczenie uzależnień może odbywać się zarówno w naszej poradni psychologicznej MeWell na warszawskim Żoliborzu, jak i w formie sesji online.

Nasi psychoterapeuci zajmujący się leczeniem uzależnień:

Katarzyna Andrusikiewicz
Katarzyna AndrusikiewiczPsychoterapeutka uzależnień
Certyfikowana psychoterapeutka uzależnień i współuzależnienia, psycholog. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 r.ż.
Jakub Kozak
Jakub KozakPsychoterapeuta, psycholog
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w formie stacjonarnej.
Jakub Kłoszewski
Jakub KłoszewskiPsycholog, psychoterapeuta
Psycholog, psychoterapeuta uzależnień oraz psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (w trakcie szkolenia). Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych.