Pracoholizm na urlopie – jak zapomnieć o pracy?

Zamiast pływać w morzu, sprawdzasz nerwowo służbowego maila? Boisz się, że firma zniknie z powierzchni ziemi pod Twoją nieobecność? Sprawdź, jak nauczyć się oddawać kontrolę i naprawdę odpoczywać na wakacjach.

Nie możesz przestać myśleć o pracy podczas urlopu? Nie jesteś sama. To potężny problem naszych czasów. Aż co 5 Polak nie jest w stanie odciąć się całkowicie od pracy na wakacjach. Równie często podczas urlopu myślą o niej Amerykanie, wynika z badań przeprowadzonych w 2018 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA). Pracoholizm, potrzeba kontroli, nadmierny perfekcjonizm – to tylko kilka z powodów, dla który możesz mieć problem ze złapaniem oddechu na wakacjach i oddaniem się pełnemu relaksowi. Przekonaj się, co możesz z tym zrobić.

Perfekcjonista na wakacjach – dlaczego myślisz o pracy

Aby móc zapomnieć o pracy na długo wyczekiwanym urlopie, musisz uświadomić sobie, dlaczego ciągle o niej myślisz. Oto kilka możliwych powodów:

*Nadmierny perfekcjonizm – jeśli chcesz, aby wszystko było zrobione “pod linijkę” i w najlepszy możliwy sposób w pracy, możesz mieć problem ze zresetowaniem się na wakacjach. Zwłaszcza jeśli, jak typowy perfekcjonista, nie akceptujesz niedoskonałości i możliwości błędu przy wykonaniu konkretnego zadania. Zamiast zaakceptować, że nie zawsze wszystko musi wyjść idealnie, martwisz się, że pod Twoją nieobecność inni zrobią coś gorzej, mniej dokładnie, zbyt wolno. Z takim podejściem masz problem z oddelegowywaniem obowiązków i w rezultacie bierzesz za dużo na swoje barki.

*Potrzeba kontroli – zazwyczaj jest ona widoczna w większości obszarów Twojego życia. Także na urlopie chcesz kontrolować coś, w czym nawet nie bierzesz aktualnie udziału, czyli pracę w biurze. Potrzeba kontroli w życiu wynika m.in. z braku bezpiecznych relacji z dzieciństwa i wtedy pozbycie się jej może wymagać psychoterapii.

*Zaniżone poczucie własnej wartości – problem z odłożeniem telefonu na urlopie czy zamknięciem maila może być spowodowany zaniżonym poczucie własnej wartości. Być może podświadomie uważasz, że nie jesteś wystarczajaco dobra w swojej pracy i gdy przestaniesz nagle pracować, nikomu nie będzie ciebie brakować w biurze. A może ciągłą pracą na urlopie próbujesz udowodnić swojemu szefowi czy szefowej, że jesteś niezastąpiona? Taka niska samoocena także wymaga pracy z psychologiem.

*Pracoholizm – możesz ulegać mu, gdy zbyt mocno lubisz swoją pracę i nie potrafisz znaleźć właściwego “work-life balance”. Typowe objawy pracoholizmu to zaniedbywanie pozostałych stref życia na rzecz pracy. Czasem pracoholik nadmiarem pracy próbuje jednak wyprzeć inne trudne strefy swojego życia czy emocje. Zastanów się, jak się czujesz, gdy odkładasz na bok pracę. Czy zaczynasz odczuwać niepokój,  a może smutek? Jeśli tak, co ten smutek czy strach powiedziałyby, gdyby mogły? Taka krótka analiza może pomóc Ci zrozumieć, czy Twój pracoholizm ma “drugie dno”.

*Nieumiejętność odpoczynku – to bardzo częsty powód sięgania do służbowego maila czy do komputera na urlopie. Jeśli na co dzień żyjesz w ciągłym biegu i żonglujesz czasem między pracą, rodziną, znajomymi i milionem innych zadań, może być Ci ciężko nagle wszystko to wyłączyć i usiąść przy basenie, nie robiąc nic. To całkowicie zrozumiałe i czytając dalej dowiesz się, jak możesz to zmienić.

Jak nauczyć się wypoczywać na urlopie?

Jeśli Twoim problemem jest pracoholizm, perfekcjonizm czy problem z odpoczywaniem, nie znikną one nagle jak za dotknięciem magicznej różdżki. Możesz jednak nauczyć się lepiej relaksować i zapominać o pracy na wakacjach.

  1. Wyłącz toksyczną produktywność

Nadmiar pracy, siedzenie przy komputerze po godzinach, wykonywanie zadań przed czasem na pewno mogą być zaletą dla Twojego pracodawcy, ale nie dla Ciebie ani Twojego organizmu. Mimo że termin “produktywność” kojarzy nam się pozytywnie, to w nadmiarze także może być ona toksyczna i wpływać negatywnie na Twoją psychikę oraz Twój organizm. Przez nadmiar pracy możesz zaniedbywać swoje relacje z bliskimi czy potrzeby swojego organizmu. Niedobór snu, ciągły stres, niedojadanie mogą odbić się na zdrowiu Twojego serca, ciśnieniu krwi, Twojej psychice. Przypomnij to sobie następnym razem, gdy odpowiesz partnerowi czy przyjaciółce – “jeszcze tylko jeden mail” czy “jeszcze tylko godzina pracy” podczas wspólnej kolacji czy relaksu nad basenem.

  1. Ogranicz korzystanie ze smartfona

To właśnie nowoczesna technologia ponosi ogromną odpowiedzialność za to, że nie potrafimy wypocząć na wakacjach. Jednym przyciskiem możesz bowiem sprawdzić maila na telefonie, zadzwonić do kogoś z pracy czy coś wyszukać. Z badań wynika, że każdy z nas średnio dotyka swojego smartfona 2617 razy w ciągu dnia. Dlatego na wakacjach zrób sobie przynajmniej częściowy digital detox, a raczej pracowy digital detox. Wyłącz wszystkie służbowe aplikacje na telefonie, a najlepiej ustaw na nim tryb “nie przeszkadzać”. Ustal sama ze sobą, że na kilka godzin dziennie całkowicie odkładasz telefon i nie masz go przy sobie. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić i musisz zrobić coś do pracy w trakcie wyjazdu, wyznacz sobie na to limit czasowy, na przykład – spędzam tylko pół godzinny dziennie na mailu.

  1. Naucz się odpoczywać

Jeśli przejście z szalonego wiru obowiązków do słodkiego nic nie robienia jest dla Ciebie zbyt drastyczne, wchodź w urlop powoli, małymi krokami. Na jego początek zaplanuj jakieś aktywności, nie wypełniaj nimi jednak dnia od rana do wieczora. Niech tracą też na intensywności tak, aby z czasem było ich coraz mniej, a przeważał wypoczynek. Aby nauczyć się odpoczywać i łatwiej być tu i teraz, zacznij praktykować też medytację, mindfulness albo jogę. Z czasem nauczysz się łatwiej pozostawać w bezruchu.

  1. Praktykuj “najgorszy możliwy scenariusz”

Twój perfekcjonizm i potrzeba kontroli nie pozwalają Ci się zrelaksować i porzucić myśli o pracy? Aby łatwiej udowodnić sobie, że Twoje obawy nie są do końca racjonalne, zacznij ćwiczyć najgorszy możliwy scenariusz. Wyobraź sobie co najgorszego może się stać, gdy nie odbierzesz tego telefonu czy nie sprawdzisz lub nie odpiszesz na tego maila? Wyobraź sobie wszystkie konsekwencje, wraz z prawdopodobieństwem ich wydarzenia się. Szybko uświadomisz się, że nawet najgorszy i najbardziej prawdopodobny scenariusz nie jest taki straszny.

Czasem utrata kontroli, perfekcjonizm czy pracoholizm mogą być ciężkie do przezwyciężenia. W takim wypadku warto skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże Ci odkryć ich przyczynę i znaleźć najlepsze sposoby na to, aby nauczyć się łatwiej odpuszczać w życiu i lepiej wypoczywać.

Udostępnij ten artykuł!

Zapisz się do naszego newslettera!

    Chcę otrzymywać Newsletter Mewell i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MeWell zgodnie z jego Polityką Prywatności dla celów jego wysyłki.