Czy moje nastoletnie dziecko cierpi na depresję?

„Nic mi się nie udaje”, ”jestem do niczego”, „nie chce mi się”, czy to słowa typowego nastolatka, czy może już młodego człowieka z depresją? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ objawy depresji u nastolatków są niejednoznaczne, a okres dorastania, sam w sobie niesie za sobą wiele wyzwań. Niemniej warto być czujnym, ponieważ depresja u młodzieży to problem realny i coraz bardziej powszechny.

Okres dorastania to czas, w którym z jednej strony młody człowiek przestaje być dzieckiem, a z drugiej nadal nie jest dorosłym. Stawiane są przed nim czasem wymagania na miarę dorosłej osoby, a jednocześnie ograniczone są przywileje, które przysługują osobom pełnoletnim.

To również czas, w którym w głowie młodego człowieka rodzą się pytania o własną tożsamość oraz refleksje jaką drogę w życiu wybrać. To także moment, w którym klaruje się system przekonań i wartości oraz własna seksualność. A do tego wszystkiego w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, mające swoje odzwierciedlenie w psychice oraz zmieniającym się ciele.

Depresja u nastolatków – objawy

Depresja u nastolatków jest bardzo podstępną chorobą, ponieważ jej objawy mogą być  niejednoznaczne. Często traktowane są jako typowe dla wieku dorastania zachowania i towarzyszące temu emocje. To często błąd, ponieważ depresja wśród młodzieży to problem realny i może dotyczyć ok. 5-8% nastolatków.

Do symptomów depresji u nastolatków, należą m.in.:

  • Smutek, rozdrażnienie, płaczliwość.
  • Obniżony nastrój, utrzymujący się większą część dnia.
  • Nagłe wycofanie się z kontaktów towarzyskich, niekiedy wroga postawa wobec otoczenia.
  • Problemy z koncentracją, zapamiętywaniem.
  • Utrata zainteresowania otoczeniem.
  • Spadek energii, obniżenie aktywności fizycznej.
  • Obniżenie samooceny.
  • Pogorszenie funkcjonowania w grupie: w rodzinie, wśród rówieśników, w szkole.
  • Utrata umiejętności odczuwania radości.
  • Zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność.
  • Zaburzenia odżywiania – wzrost lub spadek apetytu.
  • Objawy psychosomatyczne – bóle brzucha, głowy etc.
  • Myśli samobójcze lub rezygnacyjne.

Jak rozpoznać depresję u nastolatków?

Kryterium, którym rodzic powinien się kierować obserwując swojego nastolatka/-tkę to występnie min. 2-3 symptomów jednocześnie. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że depresja może mieć mniej charakterystyczny przebieg. Dlatego, warto być czujnym, jeśli dziecko przejawia zachowania, utrudniające mu codzienne funkcjonowanie. A pogorszenie nastroju występuje przez co najmniej 2 tygodnie. W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty po pomoc.

Depresja u nastolatków – leczenie

W pierwszej kolejności ważne jest sięgnięcie po specjalistyczną pomoc – zgłoszenie się do psychologa dzieci i młodzieży lub psychiatry .

Leczenie depresji u młodzieży obejmuje psychoterapię oraz psychoedukację, jeśli te metody nie są skuteczne, często włącza się również farmakoterapię.

Bez względu jednak na pomoc, którą nastolatek/-tka otrzyma od specjalisty, należy pamiętać, że leczenie wymaga zaangażowania nie tylko jego, ale całej rodziny. To również czas, w którym dziecko powinno otrzymać od rodziców pełne wsparcie i zrozumienie.

Udostępnij ten artykuł!

Zapisz się do naszego newslettera!

    Chcę otrzymywać Newsletter Mewell i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez MeWell zgodnie z jego Polityką Prywatności dla celów jego wysyłki.