Uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby
Uzależnienie emocjonalne może wpływać bardzo negatywnie na związek, a nawet doprowadzić do jego rozpadu. Sprawdź, czy Ciebie również dotyczy i czym różni się uzależnienie psychiczne od dojrzałej miłości.
Uzależnienie emocjonalne – skąd się bierze?
Uzależnienie emocjonalne to problem, który najczęściej ma swój początek w dzieciństwie. Osoba, która uzależnia się emocjonalnie od partnera, nie została przez rodziców nauczona tworzenia zdrowych i bezpiecznych relacji z innymi. Dlatego uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby to też często uzależnienie emocjonalne od przyjaciela lub uzależnienie emocjonalne od matki. W dorosłym życiu najczęściej dotyczy jednak relacji z partnerem.
Uzależnienie psychiczne najczęściej pojawia się, gdy rodzice są w dzieciństwie:
- nadopiekuńczy, przez co nie dają Ci poczucia, że jesteś „pełnowartościową osobą”, która jest w stanie poradzić sobie sama w życiu; czujesz, że musisz zawsze polegać na drugiej osobie
- nie reagujący na potrzeby; pojawiające się wtedy uczucie, że nie jesteś kimś ważnym w dzieciństwie, rozlewa się na dorosłość; musisz cały czas „trzymać partnera w garści”, kontrolować, aby nie uciekł; wydaje Ci się, że nie zasługujesz na miłość i musisz cały czas o nią walczyć
- według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez The American Journal of Family Therapy osoby, które w dzieciństwie obserwowały konflikt między rodzicami, mają większość skłonność do uzależniania się emocjonalnie w dorosłym życiu
Uzależnienie emocjonalne od partnera bierze się więc tak naprawdę z kompleksów, niepewności, strachu przed samodzielnością. Ma ono poważne konsekwencje, bo prowadzi do powstania toksycznej relacji, w której cierpią obie strony. Jeśli chcesz sprawdzić, czy ten problem może dotyczyć także Ciebie, wykonaj test na uzależnienie od drugiej osoby, który znajdziesz poniżej.
Test na uzależnienie od drugiej osoby
Sprawdź, czy poniżej wspomniane problemy dotykają także Ciebie:
- idealizujesz swojego partnera
- powtarzasz mu non stop, że Twoje szczęście zależy od niego
- czujesz, że nie możesz bez niego żyć
- czujesz przerażenie nie myśl, że możesz kiedyś stracić tę osobę
- często potrzebujesz zapewnienia uczuć z jego strony
- z niezdrową częstotliwością wyznajesz mu uczucia
- masz potrzebę kontroli drugiej osoby, chcesz, aby zachowywała się tak,
jak to zaplanujesz - chcesz, aby partner spełniał głównie Twoje potrzeby
- często odczuwasz zazdrość
- czujesz stres, gdy nie masz kontaktu z tą drugą osobą
- czujesz, że w pewien sposób stanowicie „jedność”
- gdy jesteś bez partnera odczuwasz niepokój, niepewność
- nie masz wielu samodzielnych zainteresowań, większość rzeczy chcesz robić z partnerem
Jeśli choć na część pytań odpowiesz „tak”, uzależnienie psychiczne od drugiej osoby może być Twoim problemem.
Miłość a uzależnienie emocjonalne – jaka jest różnica?
Strach przed utratą drugiej osoby, chęć spędzania z nią jak największej ilości czasu. Czy to nie są przypadkiem także objawy miłości, a niekoniecznie uzależnienie od drugiej osoby? Mimo że granica może z pozoru wydawać się płynna, tak naprawdę różnica między miłością a uzależnieniem emocjonalnym od partnera jest bardzo wyraźna.
Zdrowa miłość opiera się na dawaniu i dzieleniu, a nie głównie chęci otrzymywania, która bardzo często cechuje uzależnienie od drugiej osoby. W dojrzałej miłości nie ma też potrzeby kontroli, która jest często kluczowym elementem uzależnienia w związku. Jako partner lub partnerka chcesz wspierać działania drugiej osoby i realizować jego lub jej potrzeby, a nie kontrolować każdą sekundę jego lub jej życia.
Niezależność i bliskość – to najprostsza definicja miłości według znanego psychologa Aruna Mansukhaniego, którą podzielił się podczas jednego ze swoich wystąpień na konferencji TEDx. Z jednej strony chcesz być blisko partnera, dzielić z nim intymność i swoje życie. Z drugiej, jesteś niezależną jednostką, która ma pewien obszar życia wolny od partnera. Chcesz dzielić z nim swój czas, ale nie musi być to każda sekunda Twojego życia. A gdy zostajesz sam lub sama, nie czujesz bezradności i strachu.
Potrafisz samodzielnie poradzić sobie w życiu, choć oczywiście w wielu sytuacjach wolisz robić to z pomocą partnera.
Czy uzależnienie od drugiej osoby jest groźne?
Zastanawiasz się, czy uzależnienie emocjonalne od partnera naprawdę jest tak niebezpieczne dla relacji? W końcu są dużo poważniejsze uzależnienia fizyczne, na przykład od narkotyków czy alkoholu. Uzależnienie emocjonalne może jednak równie negatywnie wpłynąć na każdy aspekt Twojego życia.
Jeśli nie czujesz się bezpiecznie i pewnie ze sobą, nie jesteś w stanie czuć pełnego spełnienia w związku. Nie tworzysz relacji, która Cię rozwija i umacnia, ale taką, której musisz się kurczowo trzymać, aby „przetrwać”. Uzależnienie emocjonalne często prowadzi do nieporozumień, pretensji, obwiniania w związku, nawet psychicznej przemocy.
Będąc w takiej uzależniającej relacji, nie jesteś też w stanie wspierać partnera, za to często możesz go nawet niszczyć emocjonalnie. Uzależnienie emocjonalne może skutecznie zatruć życie obu partnerom i doprowadzić do rozpadu związku. Jak wyjść z uzależnienia od drugiej osoby?
Uzależnienie emocjonalne od partnera – jak skutecznie się wyzwolić?
Tak naprawdę to jeden z tych problemów, który trudno będzie Ci rozwiązać samodzielnie. Ponieważ przyczyną uzależnienia od drugiej osoby są zaburzone relacje ze sobą i brak pewności w samodzielnym zmierzeniu się ze światem, najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia. Terapeuta jest w stanie pomóc Ci przerwać spiralę toksycznych zachowań, które powoduje uzależnienie od partnera i zbudować na nowo ufną relację ze sobą, a dzięki temu zdrowe relacje także z innymi osobami.
Jeśli jesteś w związku z osobą uzależnioną emocjonalnie, warto namówić ją na terapię albo udać się samodzielnie do terapeuty, aby zobaczyć, jak możesz poradzić sobie z tą sytuacją.